Ders Notları

“Demokratik prensibin en esaslı unsuru, bütün milleti erkek ve kadının temsil etmesidir.” cümlesinden ne anladığınızı ifade ediniz.

8. Sınıf Türkçe “Demokratik prensibin en esaslı unsuru, bütün milleti erkek ve kadının temsil etmesidir.” cümlesinden ne anladığınızı ifade ediniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Demokratik prensibin en esaslı unsuru, bütün milleti erkek ve kadının temsil etmesidir.” cümlesinden ne anladığınızı ifade ediniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Demokrasi prensipleri içerisinde milletin bütün unsurları olan erkek ve kadın eşit olarak temsil edilmesi gerekir.

Eşit olarak temsil edilmeyen bir durumda demokrasiden söz etmek imkansızdır. Demokrasi eşit hakların kullanıldığı bir olgudur.


“Demokratik prensibin en esaslı unsuru, bütün milleti erkek ve kadının temsil etmesidir.” cümlesinden ne anladığınızı ifade ediniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Demokrasilerde bütün millet aynı eşit derecede temsil edilmesi gerekir. Kadın ve erkek eşit olarak aynı haklarda, aynı şekilde temsil hakkına sahiptir. Kadın ve erkeğe aynı hakların verilmemesi temelde demokrasinin gözardı edilmesi demektir.

Demokrasi olabilmesi için erkeğin ve kadının eşit derecede temsil olması gerekir. Bu konuda kadınlara verilen haklar açısından bizim ülkemiz Avrupa ülkelerinin bir çoğundan daha önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı vererek demokratik olarak temsil hakkını tanımıştır. Medeni haklar açısından da ülkemiz kadına tanıdığı haklar açısından birçok Avrupa ülkesinde öndedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Demokrasi denilince aklımıza kadın-erkek eşitliğinin olduğu kadınların da erkekler gibi çalışabilme eğitim görme ve çeşitli birçok imkanlardan oy seçme ve seçilme hakkına gibi temel birçok haklardan faydalanabileceği ortamları beraberinde getiren bir yönetim biçimidir. Cumhuriyet yönetim biçimi demokrasiye dayalı Iğdır Cumhuriyet demokrasi esas alır demokrasi ile yönetilen bir milletin tüm insanlara ayrımı yapmaksızın eşit hak ve özgürlüklerine düşünce özgürlüğüne sahip olabileceği ortamları beraberinde getirmektedir. Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti ilan ettikten sonra demokrasi ile yönetilen ve demokrasi esas alan bir millete ve bir topluma sahip olmamızı sağlamış bu sayede tüm insanlar ayrımı yapmaksızın bir arada huzurlu güvenilir ve mutlu bir şekilde yaşamışlardır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.