Ders Notları

Sizce bu eylemler insanların sosyalleşmesinde olumlu etkide mi yoksa olumsuz etkide mi bulunuyor? Tartışınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Sizce bu eylemler insanların sosyalleşmesinde olumlu etkide mi yoksa olumsuz etkide mi bulunuyor? Tartışınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Sizce bu eylemler insanların sosyalleşmesinde olumlu etkide mi yoksa olumsuz etkide mi bulunuyor? Tartışınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Bence bu eylemler insanların sosyalleşmesinde sınırlı kullanılması durumunda olumlu aşağıya taşınması durumunda ise olumsuz etkide bulunur.


“Sizce bu eylemler insanların sosyalleşmesinde olumlu etkide mi yoksa olumsuz etkide mi bulunuyor? Tartışınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Bence bu eylemler insanların sosyalleşmesi konusunda sınırlı kullanılması ve tanıdıkları ile ve sevdikleriyle beraber olunması durumunda sosyalleşmeye büyük katkı sağlar.

Eskiden insanlar sadece gördükleri insanlarla beraber olabiliyor şehir dışındaki veya uzakta olan insanlarla beraber sadece buluştukları zaman vakit geçirebiliyordu

Şimdi ise internetin yaygınlaşması ve her eve girmesi ile beraber insanlar oturdukları yerden bir başka şehirdeki veya başka bir mahalledeki arkadaşlarıyla görüntülü konuşabiliyor ve onu görerek sohbet edebiliyor.

İnsanlar mesajlaşarak birbirleriyle haberdar olabiliyor ve iletişimi kesintisiz olarak sağlayabiliyorlar

Buna sinirli olduğu zaman insanlar çok fayda sağlayacak güzel sosyalleşme araçlarıdır.

Ancak aşırıya kaçıldığı zaman gereksiz bir vakit kaybı ve gerçek hayattan kopuşu gerçekleştirir.

İnsanlar artık gereksiz mesajlaşma gereksiz videolara bakma gibi davranışları alışkanlık haline geldiği için bunu fark etmez kendi aile ve arkadaşlarından uzaklaşarak bir yalnızlığın içine gömülürler

Bu insanların başı sıkıştığında veya gerçekten üzüldüğü zaman yanında olup ona destek olacak olan ailesi ve arkadaşlarından uzaklaştıklarını fark etmezler.

Bu da kişi için büyük bir yalnızlık ve büyük bir yıkımdır

Bunun için bu eylemler insanların sosyalleşmesi açısından sınırlı kullanılmalı ve insan sık sık kendini kontrol ederek gerçek hayattan kopup kopmadığından da emin olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Teknolojik araç gereçlerin de çok fazla gittiği zaman geçirdiğimiz zaman teknoloji bağımlılığı olabilir sağlık sorunları yaşayabiliriz psikolojik sorunlar yaşayabiliriz veya sosyal hayattan uzaklaşabiliriz bu gibi soruların önüne geçmek istiyorsak öncelikle bu gibi teknolojik aletlerin bağımlılığının önüne geçmeliyiz çok fazla zaman geçirmemeliyiz kitap okumalı oyun oynamalı ders yapmalı sorumluluklarımızda zaman ayırmalı büyüklerimizle ve sevdiklerimizle zaman geçirmeyi tercih etmeliyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.