Ders Notları

Atatürk’ün insan sevgisini anlatan sözlerini ya da bir anısını araştırınız.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Atatürk ’ün insan sevgisini anlatan sözlerini ya da bir anısını araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Atatürk ’ün insan sevgisini anlatan sözlerini ya da bir anısını araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Mustafa Kemal Atatürk hayatı boyunca insan sevgisini ön planda tutmuştur. Tüm dünya insanlarının mutluluğu ve sevgisi için sadece vatanda değil, tüm dünyada insan barışını hayatının temeline oturtmuştur. Ayrıca Çanakkale Savaşında ölen düşman askerleri için onlar bu topraklarda öldükleri için evlatlarımız olduklarını ve Mehmetçikle koyun koyuna yattıklarını söylemiştir.


Atatürk ’ün insan sevgisini anlatan sözlerini ya da bir anısını araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Artık insanlık kavramı, vicdanlarımızı temizlemeye ve duygularımızı yüceltmeye yardım edecek kadar yükselmiştir. 1931 (Atatürk’ün S.D.II, s. 273)

İnsanlıkta mutluluk, insanoğullarının birbirine yaklaşması, insanların birbirini sevmesi, hepsinin temiz duygu ve düşüncelerini birleştirmesiyle olacaktır. 1936 (Atatürk’ün R.Y.G.S., s.237)

Biz kimsenin düşmanı değiliz! Yalnız insanlığın düşmanı olanların düşmanıyız. 1936 (Ferit Celâl Güven, Ülkü Dergisi, Cilt: XII, Sayı: 70, 1938, s. 314)


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.