Ders Notları

Mustafa Kemal’in çocukluk dönemine ait bir anısını paylaşınız.

 8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Mustafa Kemal’in çocukluk dönemine ait bir anısını öğrenerek sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Mustafa Kemal’in çocukluk dönemine ait bir anısını öğrenerek sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Mustafa Kemal Atatürk bir anısını şöyle anlatır;

Öğretmen sert bir adamdı. Sınıfta birinci, ikinci tanımıyordu. Bir gün bize: “Aranızda kimler kendine güveniyorsa kalksınlar onları çalıştırma danışmanı yapacağım” dedi. Öncelikle duraksadım. Ayağa öyleleri kalktı ki ben kalkmamayı yeğledim. Bunlardan birinin danışmanlığı altına girdim. Görüşmenin sonunda dayanma gücüm son noktaya geldi. Ayağa kalkarak; “Ben bundan iyi yaparım” dedim. Bunun üzerine öğretmen beni çalıştırma danışmanı yaptı. Eski danışmanı benim danışmanlığım altına verdi.


“Mustafa Kemal’in çocukluk dönemine ait bir anısını öğrenerek sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Ortaokulda en çok matematiğe ilgi duydum. Az zamanda bize bu dersi veren öğretmen kadar, belki de daha çok bilgi sahibi oldum. Derslerin üstünde işlerle ilgileniyordum. Yazılı sorular yazıyordum, matematik öğretmeni de yazılı olarak cevap veriyordu. Öğretmenimin ismi Mustafa idi. Bir gün bana dedi ki; “Oğlum, senin de ismin Mustafa benim de. Bu böyle olmayacak. Arada bir fark bulunmalı, bundan sonra senin adın Mustafa Kemal olsun!” O zamandan beri adım gerçekten Mustafa Kemal kaldı.

Mustafa Kemal Atatürk, Şemsi Paşa medresesinde beden eğitimi dersini çok severmiş. Günlerden bir gün beden eğitim dersinde koşu yarışması düzenlenmiş. İki tur sürecek yarışa önde başlayan Atatürk, ilk turu önde tamamlamış ve ikinci tura başlamış. Tam hızla koşarken yolun kenarında bir kuş yavrusu görmüş. Onun tehlikede olduğunu düşünüp, yarışı bırakmış ve onu eline alıp yürümeye başlamış. Bu sırada arkasından gelen öğrenci onu geçmiş. Birinci olan öğrenci Mustafa’nın neden birinci olamadığını öğretmenine anlatmış. Bunu öğrenen öğretmeni Atatürk’e birinciliği vermiş.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluk anılarından birini örnek alarak bir ödev yapmak istediğimiz an veya bu konuyu araştırmak istediğimiz zaman Forum sayfa sesim vermiş olduğu güzel bilgi ve cevapları bu konu güzel bir şekilde anlayabilir ve bu konudaki güzel örneklerle ödevinizi bitirebilirsiniz ben her zaman Forum sayfa sözüm vermiş olduğu bilgilerle ödevimi yapıyorum bu bilgilerle birçok ödevime hemen kavrıyorum Forum sayfası sizin verdiği bilgilerle ödev yaptığımız zaman çok çalışkan bir öğrenci oluyorum sizler de bu sayfaya bakarak araştırmak istediğiniz veya Atatürk hakkında merak ettiğiniz tüm konuları ve bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.