Ders Notları

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine’deki hayatıyla ilgili neler biliyorsunuz?

4. Sınıf Din Kültürü Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine’deki hayatıyla ilgili neler biliyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine’deki hayatıyla ilgili neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Hz Muhammed Mekke de doğmuş, Hz. Hatice ile mekke de evlenmiş. Müslümanlık burada kendisine tebliğ edilmiş, 622 yılında Medinede hicret ederek  küs olan kavimleri barıştırmak Medine de bir İslam toplumu oluşturmuştur.


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine’deki hayatıyla ilgili neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Hz Muhammed efendimiz Mekke de dünyaya gelmiş, hem öksüz hem yetim olarak amcası Ebu Talip korumasında büyümüştür. Kendisinden büyük olan dul bir kadın olan Hz Hatice ile evlenerek onun ticaret işlerini sürdürmüştür. 40 yaşlarında Hira dağında Cebrail tarafından ilk vahiy iletilmiştir.
Mekke de islamın yayılmaya başlaması ile ilk on yıl zulümler içerisinde geçmiş, 622 yılında hicret ederek medineye göç etmiştir. Medine de ilk icraatı bir mescit yapmak olan Hz. Muhammed küs olan kabileleri Medine sözleşmesi ile tek çatı altına toplamış, bağımsızlığını ilan ederek İslam devletini burada kurmuştur.
Mekkelilerle savaşı 8 yıl süren Hz Muhammed 630 yılında Mekke yı ele geçirmiştir. 632 yılında son vahiylerin gelmesiyle birlikte veda haccın yaptı, birkaç ay sonrada hastalanarak vefat etmiştir. Bu dünyaya bıraktığı en büyük eseri Müslümanlık ve yaşadığı dönemde tamamlanmış olan kuranı kerimdir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Mekke şehrinde doğmuş büyümüş ve burada gençlik yıllarını geçirmiştir Hz Hatice ilk burada evlenmiş hacer-ül esved’in olduğu Mekke şehri elbette ki müslümanlar için kutsal sayılan bir yerde büyüdüğünü ve yaşadığını söyleyebiliriz peygamber efendimiz peygamber olmadan önce bile sevilen güvenilen ve Emine ismi ile adlandırılan bir peygamberde peygamber efendimizin amcaları ve Mekke’de yaşamışlardır Medine şehrine göç ettikten sonra islamiyette elması ve İslamiyetin dahi bir şekilde anlatılması amacıyla hicret yılda gerçekleşmiştir burada peygamber efendimiz hoş bir şekilde karşılanmış ve Müslümanlar da daha rahat bir yaşam sürmüşlerdir Ayrıca peygamber efendimizin kabri şerifini Medine’de olduğunu bilmekteyiz Mekke ve Medine şehirlerinin uzmanlar için kutsal sayılan şehir olarak bilinir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.