Ders Notları

Hz. Süleyman’ın (a.s.) hayatıyla ilgili kısaca bilgi veriniz.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Hz. Süleyman’ın (a.s.) hayatıyla ilgili kısaca bilgi veriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. Süleyman’ın (a.s.) hayatıyla ilgili kısaca bilgi veriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Hz. Davud’un (a.s.) oğlu olan Hz. Süleyman (a.s.), İsrailoğullarına gönderilen hükümdar bir peygamberdir. Bazı kaynaklara göre MÖ 9. asırda yaşamış olan Hz. Süleyman (a.s.) akıllı, zeki, bilgili, her zaman Allah’a (c.c.) şükreden, hikmet sahibi ve anlayışlı bir peygamberdi.1 Küçük yaşlarda olmasına rağmen insanlar arasında adaletli hükümler verirdi. Babası vefat ettiğinde kendisi çocuk denecek bir yaşta olmasına rağmen, bu üstün özelliklerinden dolayı babasının yerine geçerek hükümdar oldu ve ülkesini adaletle yönetmeye başladı. Kur’an-ı Kerim’in bildirdiğine göre Hz. Süleyman (a.s.), “Rabb’im! Beni bağışla, bana benden sonra kimsenin ulaşamayacağı bir hükümranlık ver.”2 diye dua etmiş. Allah (c.c.) da onun bu isteğini kabul ederek ona birtakım olağanüstü işler yapabilme gücü vermiştir.


Hz. Süleyman’ın (a.s.) hayatıyla ilgili kısaca bilgi veriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Hz Süleyman a.s Gazze’de doğduğu kabul edilen bir peygamberdir. Babası Hazreti Davut Aleyhisselam vefat ettiğinde 12-13 yaşlarında olduğu kabul edilmekteydi babası gibi önce hükümdar sonra peygamber olduğu tarihi kaynaklarda yer almaktadır Mescidi Aksa’yı 7 yılda inşa ettiği rivayet edilir Yemen’deki Sebe melikesi Belkıs ile evlendi ve Hz Süleyman Aleyhisselam Kudüs’te vefat etti.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hz Süleyman gazetede doğduğu bilinen ve Hz Davud’un oğlu olan bir peygamberdi. Hz Süleyman gönderilmiş olduğu kavme hükümdarlık yapmıştır. Hz Süleyman babası Hz Davut’un vefat ettiği zaman 12 13 yaşları civarında olduğu söylenmektedir. Hz Süleyman gönderilmiş olan tüm peygamberler gibi bulundukları kabinleri doğru yola iletmek kötülüklerden ve cehalet lerden alıkoymak için gönderilen büyük peygamberler arasında yer almaktadır. Ayrıca Hz Süleyman kur’an-ı Kerim’de ismi geçen bir peygamber olarak bilinmektedir. Hz Süleyman Allahu Teala verdiği yetkiler ne mucizelerle kanıtlanmış bir peygamberdir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.