Ders Notları

Hz. Süleyman’ın (a.s.) hayatı hakkında bilgi toplayalım.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Hz. Süleyman’ın (a.s.) hayatı hakkında bilgi toplayalım. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. Süleyman’ın (a.s.) hayatı hakkında bilgi toplayalım. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Hz Süleyman a.s Gazze’de doğduğu kabul edilen bir peygamberdir. Babası Hazreti Davut Aleyhisselam vefat ettiğinde 12-13 yaşlarında olduğu kabul edilmekteydi babası gibi önce hükümdar sonra peygamber olduğu tarihi kaynaklarda yer almaktadır Mescidi Aksa’yı 7 yılda inşa ettiği rivayet edilir Yemen’deki Sebe melikesi Belkıs ile evlendi ve Hz Süleyman Aleyhisselam Kudüs’te vefat etti.


Hz. Süleyman’ın (a.s.) hayatı hakkında bilgi toplayalım. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Hz. Davud’un (a.s.) oğlu olan Hz. Süleyman (a.s.), İsrailoğullarına gönderilen hükümdar bir peygamberdir. Bazı kaynaklara göre MÖ 9. asırda yaşamış olan Hz. Süleyman (a.s.) akıllı, zeki, bilgili, her zaman Allah’a (c.c.) şükreden, hikmet sahibi ve anlayışlı bir peygamberdi.1 Küçük yaşlarda olmasına rağmen insanlar arasında adaletli hükümler verirdi. Babası vefat ettiğinde kendisi çocuk denecek bir yaşta olmasına rağmen, bu üstün özelliklerinden dolayı babasının yerine geçerek hükümdar oldu ve ülkesini adaletle yönetmeye başladı. Kur’an-ı Kerim’in bildirdiğine göre Hz. Süleyman (a.s.), “Rabb’im! Beni bağışla, bana benden sonra kimsenin ulaşamayacağı bir hükümranlık ver.”2 diye dua etmiş. Allah (c.c.) da onun bu isteğini kabul ederek ona birtakım olağanüstü işler yapabilme gücü vermiştir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.