Ders Notları

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile evliliği hakkında kısaca bilgi veriniz.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile evliliği hakkında kısaca bilgi veriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile evliliği hakkında kısaca bilgi veriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Hz. Muhammed s.a.v efendimiz Hz. Hatice r.a validemizle birlikte evliliği şu şekilde gerçekleştiği rivayet edilmektedir. Hz. Hatice r.a. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v’î küçüklüğünden beri tanımaktaydı. Peygamber Efendimiz ile ticaret faaliyetleri yapması ile birlikte onu tam olarak tanımış ve haber göndererek evlenmek istediğini söylemiştir.


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile evliliği hakkında kısaca bilgi veriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Peygamber efendimiz Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem ve Hz Hatice Radıyallahu An validemizin evlilikleri aşağıda rivayet edildiği şekilde gerçekleştiği kabul edilmektedir.

 Peygamber Efendimiz dedesi vefat ettikten sonra amcası olan Ebu Talib’in yanına gelerek ticaret ile başlamış ve Ticaret kervanlarının katılarak ticarette öğrenmiştir. Hz Hatice Radıyallahu An validemiz ticaret ile uğraşmaktan ve ilerleyen zamanlarda Peygamber efendimiz Hz Muhammed ile Şam’a yapılan ticaret seferleri sonucunda iyi bir şekilde tanımış ve evlenmek istediğini aracılarla beraber Peygamber Efendimize iletmiştir.

 Hz Hatice Radıyallahu An validemiz Peygamber efendimiz Hz Muhammed’in küçüklük yaşlarından belli tanımış Ayrıca 40 yaşında olan Hazreti Hatice pak bir kadın olarak anılmak daydı.

 Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bu teklifi üzerine amcası ile beraber karar almış ve kararı kabul etmişlerdir bunun sonucunda 556 yılında Peygamber Efendimiz 25 yaşında Hz Hatice radıyallahu anh 40 yaşında evlilikleri gerçekleşmiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem 25 yaşında iken ticaretle uğraşan Hz Hatice de tanışmış ve bu sebeple evlenmeleri sebep kılınmıştır. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem Hz Hatice ile evlendiği zaman Hz Hatice 40 yaşındaydı. Hz Hatice peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in ilk karısıdır. Hz hatice’den peygamber efendimizin 6 tane çocuğu dünyaya gelmiştir. Bu çocuklar Fatih Zeynep rukiyye Ümmü gülsüm’ün Abdullah ve Kasım idi. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem peygamber olduktan sonra ona ilk inanan ve ilk Müslüman olan da Hz Hatice dir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.