Ders Notları

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğduğu dönemde Mekke’deki dinî ve sosyal hayat nasıldı? Açıklayınız.

4. Sınıf Din Kültürü Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğduğu dönemde Mekke’deki dinî ve sosyal hayat nasıldı? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğduğu dönemde Mekke’deki dinî ve sosyal hayat nasıldı? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
İslamiyet ten önce cahiliye döneminde araplar tek tanrı yaratıcının yanında birçok tanrının ona yardım ettiğini düşünürler ve başka tanrılara da taparlardı.
Arap yarımadasında kabe önemli ticaret ve haç merkeziydi. Haç döneminde savaş yasak olduğu için haç mevsiminde bayram havasında düzenlenen panayır, festivallere katılırlar, putların dua ederler, kendi putlarının etrafını tavaf ederler kurban keser sadaka verirlerdi. Bu ziyaretten önce oruçta tutulurdu.


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğduğu dönemde Mekke’deki dinî ve sosyal hayat nasıldı? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Mekke peygamber efendimizin doğduğu Arabistan in en önemli şehirlerinden bir tanesidir. Burada kabe bulunmaktadır. O dönemde mekke de aşiretler söz sahibiydi. Mekkenin dini çok tanrılı bir din ola put perestliğe inanmaktır. Kabe sayesinde ticaretin merkezi olan çevreden haç görevi için gelen insanlarla ticaret yapan mekkeliler zengin tüccarları bulunduğu putlara tapınma, kurban verme, put yapma satma gibi faaliyetlerde bulunan insanları köle olarak kullanan, kadınlara değer verilmeyen, kız çocukları çirkin ve para etmez diye diri diri gömülen bir cahiliye toplumu mevcuttur.
Mekkeliler ölümden sonra cennet ve cehennemi varlığına inanmazlar, toplumda haksızlık zulümler, günahlar son derece yaygındır. İçki içmek, kumar oynamak, hırsızlık yapmak sıradan davranışlar haline gelmiş, güçlü zengin insanlar fakir insanları hor görür, köleleştirir, kadınlara ve kız çocuklarına değer verilmeyen köle olarak kullanılan yozlaşmış bir toplum halindeydi. Hatta mekkeliler kız çocuğu sahibi olmak ayıplanacak bir urum haline gelmişti.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mekke şehri peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in doğduğu gençlik yıllarını geçirdiği ve peygamberlik döneminde burada geçirdiği kutsal bir şehirdir Mekke şehri Arabistan’da bulunmakla beraber hacer-ül esved’in de burada bulunduğunu bilmekteyiz. Mekke şehri Medine şehri gibi kutsal bir şehir olarak sayılmaktadır peygamberler için oldukça kursa olan Mekke şehrine ve manevi değeri ne tüm Müslümanlar bilmektedir burada hac ibadeti gerçekleşmektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.