Ders Notları

Elektrik, su ve besin kaynaklarını tasarruflu ve tutumlu kullanmazsak ne olur?

4. Sınıf Fen Bilimleri SDR İpekyolu Yayınları Elektrik, su ve besin kaynaklarını tasarruflu ve tutumlu kullanmazsak ne olur? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Elektrik, su ve besin kaynaklarını tasarruflu ve tutumlu kullanmazsak ne olur? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Günümüzde israf fazlalaşmış durumdadır. Hem elektrik, hem su hem de besin alanında birçok israf eden sayısı artmıştır. Evlerde, iş yerlerinde, okullarda elektrik gereksiz yere kullanılmaya başlanmıştır. Bu bizim hem geleceğimizi hem şimdiki ekonomimizi etkileyecek durumlardır.


Elektrik, su ve besin kaynaklarını tasarruflu ve tutumlu kullanmazsak ne olur? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Teknolojinin gelişmesi ile hayatımız kolaylaşsa da yanında sorunları da getirmiştir. Bu sorunların en başında çevre kirliliği bulunmaktadır. Çevre kirliliğini oluşturan nedenlerde israflardan da kaynaklanmaktadır. Elektik, su ve besin alanında israflar son zamanlar da artmış durumdadır. Boş yere açılan lambalar hem çevre kirliliğini oluşturmakta hem de israfa neden olmaktadır. Aynı zaman da dişimizi fırçalarken, bulaşık yıkarken, banyo yaparken de birçok suyu harcamaktayız. Yemeyeceğimiz halde fazla ekmek almakta ve bunlardan kalanları çöplere atmaktayız. Bunları tasarruflu kullanmadığımız zaman tükenmesine sebep olacağız. Aynı zamanda hem ev bütçesini hem de  devletin bütçesini sarsmış olacağız. Bunların önüne geçilmesi için yeni çözüm üretmeleri gerekmektedir. Böyle devam ettiği müddetçe israf kaçınılmaz olup kaynaklarımız tükenmeye başlayacaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Elektrik su gibi doğal kaynaklarımızı tasarruflu kullanmadığımız zaman bu gibi Doğal kaynaklarımızın bir gün tükene bileceğini ve hayatımızın olmazsa olmazı su ve elektriği yeterince kullanamayacağı mızı bilmeliyiz. Çevremizi temiz tutmak ve doğal kaynaklarımızı korumak amacıyla muhakkak bilinçli birer vatandaş olmalıyız ve bu şekilde yetiş bel iyiyiz Ayrıca elektrik su gibi kaynaklarımızı evimizde kullandığımız en tasarruflu ve düzgün bir şekilde kullanmalı gerektiğince kullanmalı gereğinden fazla asla tüketmemeli ve israf etmemeliyiz aynı şekilde okulda kullandığımız tüm ortamlarda su elektrik gibi doğal kaynakları muhakkak tasarruflu kullanmalı ve bunların bilincinde olarak çevremizi temiz tutmak ve gelecek nesillere daha yaşanılır bir dünya bırakmalıyız.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.