Ders Notları

Kent yaşamı ve modernleşmenin komşuluk ilişkilerini etkilemesiyle ilgili düşüncelerinizi anlatan bir konuşma yapınız.

8. Sınıf Türkçe Kent yaşamı ve modernleşmenin komşuluk ilişkilerini etkilemesiyle ilgili düşüncelerinizi anlatan bir konuşma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kent yaşamı ve modernleşmenin komşuluk ilişkilerini etkilemesiyle ilgili düşüncelerinizi anlatan bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Kent yaşamı ve modernleşme ne yazık ki komşuluk ilişkilerini nerdeyse hiç etmiştir. Artık insanlar kendi dünyalarına çekilmek ve hiç kimse ile konuşmadan yaşamayı kendilerine ilke edinmişler, böylece yan yana oldukları halde birbirlerini tanımayan insanlar olmuştur.


Kent yaşamı ve modernleşmenin komşuluk ilişkilerini etkilemesiyle ilgili düşüncelerinizi anlatan bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Kent yaşamı hayat koşuşturması insanların kendi dünyalarına çekilmelerine neden olmuştur. İnsanlar bu sebeple artık kendi alt veya üst komşusunu bile tanımaktan veya onla beraber vakit geçirmekten aciz hale gelmiştir. Buda insanların arasındaki ilişkiyi koparmıştır. İnsanın başı sıkıştığı zaman el uzatacağı en yakını komşusu iken , bu ilişkilerin bu şekilde yıpranması insanları yalnızlığa daha çok sürüklemiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Eskiden insanlar köy evlerinde veya 1 katlı evlerde komşuluk ilişkilerinin daha iyi yaşıyorlardı. İnsanlar birbirine güvene biliyor çocuklar özgürce ve güvenli bir şekilde sokaklar’da oynaya biliyorlardı. Günümüzde ise insanların aktif bir şekilde çalışıyor olması hem de çok katlı apartmanlarda oturuyor olması ayrıca insanların birbirine karşı olan güvenini sebebiyle komşuluk ilişkileri azalmaktadır. Yalnız Türk milleti komşuluk ilişkilerine önem veren ve bunu hala sürdüren bir millettir. Komşularına her türlü ihtiyacına koşan yardım eden Türk milleti komşuluk ilişkilerini geçmişte olduğu kadar olmasa da hala sürdürebilmektedir. Komşular bizim anne kıllarımız olarak bildiklerimiz ve ihtiyaç durumunda veya sıkıntı durumunda başvuracağımız en yakın kişilerdir. Bu sebeple Turkcell’in İslami değerlerin Türk toplumunun benimsemiş olduğu komşuluk ilişkileri dikkat etmek gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.