Ders Notları

Yaşadığınız yer ve çevresinin yeryüzü şekillerini araştırınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Yaşadığınız yer ve çevresinin yeryüzü şekillerini araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yaşadığınız yer ve çevresinin yeryüzü şekillerini araştırınız. konusu hakkında kısa bir yazı;


Cevap : Hatay bölgesi için başlıca yüzey şekilleri dağ, plato, ovadır. Hatay ve çevresini tektonzimzaya uğradığı için yeryüzü açısından çeşitlilik gösterir.


Yaşadığınız yer ve çevresinin yeryüzü şekillerini araştırınız. konusu hakkında uzun bir yazı;


Cevap : Hatay bölgesi dağ, plato ve ovalar yüzeyşekilleridir. İskenderun körfezin nin doğusunda bulunan Hatay şehrimiz kıyı bir şehirdir. Yazları nem oranı oldukça yüksektir. Türkiyrnin büyük ovalarından birisi olan amik ovası Hatay da bulunmaktadır. Bitki örtüsü Akdeniz bitki örtüsü olan makidir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yaşadığımız yer Doğu Anadolu bölgesi’nde bulunan bir ildir.burada kışlar soğuk sert karlı ve çok zor şartlarda geçmektedir. Yazın ise fazla yağış olmaz yazları çok kurak ve sıcak geçer. Doğu Anadolu Bölgesi’nin verimli toprakları ve hayvan yetiştiren birçok insanıyla çiftçilik ve hayvancılık burada çok fazla yaygındır. Ayrıca Doğu Anadolu bölgesi’nde bulunan Topraklar ekim için çok verimli ve kıymetli topraklardır. Doğu Anadolu Bölgesi genellikle dağlık kuru topraklardan meydana geldiğini söyleyebilirim

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.