Ders Notları

15 Temmuz gecesi ile ilgili gazete, dergi ve internet sitelerinden araştırma yapınız.

5. Sınıf Türkçe 15 Temmuz gecesi ile ilgili gazete, dergi ve internet sitelerinden araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


15 Temmuz gecesi ile ilgili gazete, dergi ve internet sitelerinden araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Üsküdar’da 15 Temmuz fotoğraf sergisi düzenlendi

15 Temmuz darbe girişiminin 4’üncü yıldönümünde Üsküdar Belediyesi ve 15 Temmuz Derneği, Üsküdar Meydanı’nda fotoğraf sergisi düzenlendi. O gece gösterilen kahramanlıklar ve tankın altında ezilen bir otomobil sergilendi. Sergiye 15 Temmuz gazileri, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, 15 Temmuz Derneği Başkanı Tarık Şebik, Üsküdar İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Baykara, Üsküdar Müftüsü Ali Çakmak katıldı. Vatandaşlar sergilenen fotoğraflara ve zarar gören otomobile yoğun ilgi gösterdi. 15 Temmuz sergisinin kurdelesinin kesilmesinin ardından tören sona erdi.


15 Temmuz gecesi ile ilgili gazete, dergi ve internet sitelerinden araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

“Milletimiz o gecenin kahramanlarını gönlüne nakşetmiştir”

Mustafa Şentop, buradaki konuşmasında, Türkiye’ye yönelik en kanlı ve hain teşebbüslerden biri olan, milletin kararlılığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dirayetli liderliğiyle mağlup edilen 15 Temmuz hain darbe ve işgal girişiminin 4. yılında, millete kasteden hain çetenin hedef aldığı Gazi Meclis’te bir araya gelindiğini ifade etti.

Bu alçakça teşebbüsün mağlup edilmesi için canlarını feda eden şehitlere rahmet dileyen Şentop, o gece yaralanan gazilere sıhhat ve hayırlı uzun ömür dileklerini iletti.

Şentop, “Milletimiz o gecenin kahramanlarını gönlünün ve zihninin en mutena yerine bir ibret vesikası, bir pusula olarak nakşetmiştir.” diye konuştu.

Aziz milletin mazisinin, çetin imtihanlardan geçmek ve ecnebi tasallutu ile bir avuç hainin tertibi arasında yoğrulmak olduğunu vurgulayan Şentop, “Evvela ve ehemmiyetle ifade etmeliyim ki biz, bir matem töreni, gidenlerin ardından ağıt yakmak için burada değiliz. Burada bir araya gelişimizin gayesi ve manası, 15 Temmuz ihanetine geçit vermeyen kararlılığın hala diri, o asil mukavemet ruhunun el’an cari olduğunu ilan etmektir.” dedi.

Cemiyetleri kahramanların ilerlettiğine, milleti şehitler ve feda hissiyle öne atılanların yükselttiğine işaret eden Şentop, “Dolayısıyla buradaki toplantımız cemiyetin kahramanlarına, milletin şehitlerine borcunu ödeme, bunu da bıraktıkları asil mirası üstlenerek yapma gayesine matuftur.” ifadesini kullandı.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 15 temmuz gecesi kendi milletimizden olan ve içimizde büyüyen vatan hainlerinin ülkemizi işgal etmek istemesi ve ülkemizi hain düşünceleri  sarılmak isteyen vatan hainlerini geri püskürterek ait oldukları yerlere göndermişlerdir. 15 temmuz gecesinde eğer Türk toplumu dışarıya çıkmasaydı ve etten bir duvar yapmasaydı lan şu an ülkemizde bağımsız ve özgür bir şekilde yaşayamaz her yerde top sesi savaşlar işgal eden ülkeler ve ülkemizin topraklarını doğal güzelliklerini mahveden vatan hainleri ile karşılaşabilirdik. Dünyaya milli mücadelenin en güzel örneklerini tekrar tekrar gösteren Türk toplumu 15 temmuz gecesi de aynı şekilde vatanına bağlılığını göstermiştir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.