Ders Notları

Hücrenin temel kısımları ve organeller bakımından bitki ve hayvan hücrelerinin benzer ve farklı yönlerini karşılaştırınız.

7. Sınıf Fen Bilimleri Hücrenin temel kısımları ve organeller bakımından bitki ve hayvan hücrelerinin benzer ve farklı yönlerini karşılaştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hücrenin temel kısımları ve organeller bakımından bitki ve hayvan hücrelerinin benzer ve farklı yönlerini karşılaştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Bitki ve hayvan hücresinin benzer yönleri : Bitki ve hayvan hücrelerinin ikisinde de hücre zarı bulunur. Çekirdekleri vardır ve hücrelerinin içi sitoplazma ile doludur.

Bitki ve hayvan hücresinin farklı yönleri : Bitki hücresinde hücre duvarı varken hayvan hücresinde hücre duvarı bulunmaz. Kloroplast organelide sadece bitki hücresinde bulunur.


Hücrenin temel kısımları ve organeller bakımından bitki ve hayvan hücrelerinin benzer ve farklı yönlerini karşılaştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Bitki ve hayvan hücresinin benzer yönleri : İki hücrede mikroskobik yapıdadır. Hücre zarları ve sitoplazmaları vardır. Çekirdeklerinin dışında mitokondri, golgi, koful, endoplazmik retikulum, ribozom ortak organelleridir.

Bitki ve hayvan hücresinin farklı yönleri : Bitki hücresi köşeli bir yapıya sahipken hayvan hücresi yuvarlak bir şekildedir. Hücre duvarı(çeperi) sadece bitki hücrelerinde görülür. Fotosentez için gerekli kloroplast organeli de sadece bitki hücrelerinde bulunur. Sentriyol adı verilen organeller ise sadece hayvan hücrelerinde görülür. Hem bitki hem hayvan hücrelerinde koful bulunmasına rağmen bitki hücresindeki kofullar sayıca daha az ama daha büyükken hayvan hücresinde sayıca fazla ama daha ufak yapıdadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bitki ve hayvan hücrelerinde hangi ürünler olduğu gibi farklı ürünler de vardır. Fen bilimleri ders kitabı bu konuya girmek için vermiş olduğunuz bilgileri detaylı bir şekilde inceledim. Öğretici bitkiler sayesinde insanların hayvanların ve bitkilerin hücrelerindeki ortaklıkları ve farklı yapıları öğrenmek mümkün oldu. Itır daha iyi bir şekilde anlamında yardımcı oldu ödev tekrarı yaparken bu hafta senin stresteki cevapları ve örnek bilgileri ince diyorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.