Ders Notları

Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özellikler nelerdir?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özellikler nelerdir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özellikler nelerdir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Maddeler halinde Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özellikler

 • Kendine öz güvenleri vardır
 • Ben merkezcidirler
 • İçe dönüktürler
 • Odaklanabilen ve odaklandığı şeylerle uzun süre vakit geçirebilirler
 • Meraklı
 • Çalışkan
 • Araştırmacı
 • Vazgeçmeyen karalı
 • Hayal kurmayı sever ve harekete geçerler
 • Soru Sorarlar, her cevaba ikna olmazlar
 • Başarısızlıktan korkmaz, tekrar denerler
 • İyi bir gözlemcidirler
 • Açık fikirli
 • önyargısız
 • Becerikli
 • Hedef ve amaçları doğrultusunda ilerler
 • Azimli
 • Yaratıcı
 • Düşünür
 • Cesaretli
 • Motiveleri yüksektir, başaracaklarına inanırlar
 • Şüpheci
 • Okumayı severler ve araştırırlar

“Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özellikler nelerdir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özelliklerden en belirgin olanlarından bir tanesi kendilerine karşı aşırı bir özgüvenleri olmalarıdır.

Sayesinde başarısızlıkların üstünden rahatlıkla gelir ve kendilerine hayalperest gibi dalga geçici yaklaşımlara karşı kulak asmadan devam edebilirler.

Zaten bu şekilde kendine özgüvenleri olan insanlar olmasaydı insanların kendilerine yapmış oldukları olumsuz eleştirilere kulak asar başarı iş imkanı bulamazlardı.

Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özelliklerden bir tanesi de ben merkezi olmalarıdır. Kendini duymuş oldukları bu aşırı özgüven ve kendilerini merkezi hissetmeleri sebebiyle buluş yapma gücünü kendilerinde hissederler

Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özelliklerden bir tanesi genellikle içe dönük ve dış dünyayla çok alakalı olmamalarıdır.

Bu insanlar içe dönüklük sayesinde çevrede çok vakit kaybetmeden buluşları ve kendileri üzerinde düşünme imkanını çokça bulurlar.

Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özelliklerden bir tanesi bir şeyi rahatlıkla odaklanabilen ve odaklandığı şeylerle uzun süre vakit geçirebilen insanlar olmalarıdır.

Bu insanlar odaklanmış oldukları şeyde başka insanların göremedikleri ayrıntıları görür Bu konuda düşünür ve buluşu da bu sayede gerçekleştirirler.

Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özelliklerden bir tanesi ileri seviyede meraklı olmalarıdır.

Kendilerinde olan bu merak biri sayesinde her şeyi sorgula ve buluşa giden yolu bu şekilde elde ederler.

Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özelliklerden bir tanesi de Çalışkan olmalarıdır. Hiçbir başarı bir insana yattığı yerden gelmez. Çalışkanlıkları sayesinde ve merak gücünün teşvikiyle araştırma yapar Bu sayede buluşlarına bir adım daha yaklaşılır.

Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özelliklerden bir tanesi de ileri seviyede araştırmacı olmalarıdır. Bu araştırmacı kişilikleri sayesinde elde edilmiş oldukları bilgilerle yetinmeyip hevesle araştırır ve farklı bilgiler elde ederler.

Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özelliklerden bir tanesi de karar vermiş oldukları şeylerden vazgeçmemeleridir.

Yapıları kararlı ve iyi yönde inatçıdır.

Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özelliklerden bir tanesi de hayal kurmayı sevmeleri ve hayal kurmuş oldukları şeyleri beyinlerinde tasarlayarak harekete geçirmeleridir. Zaten bir şeyi başarmak için önce hayal kurmak ve onu zihnine tasarlamak gerekir.

Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özelliklerden bir tanesi de çok soru sormaları her cevaba ikna olmamaları ve sormuş oldukları sorunun cevabını alıncaya kadar tatmin olmamalarıdır. Çünkü soru şüpheciliğin ve gerçeğe ulaşmanın anahtarıdır.

Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özelliklerinden bir tanesi de başarısızlıktan korkmamaları ve tekrar deneme konusunda kendilerine güvenmeleridir. Çünkü bir buluş bir seferde değil birçok sefer denemekle meydana gelir.

Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özelliklerden bir tanesi de iyi bir gözlemci olmalarıdır.

Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özelliklerden bir tanesi de açık fikirli olmaları ön yargısız bir şekilde meseleye yaklaşarak kendi fikirlerini bu bilgileri aktarmalarıdır.

Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özelliklerden bir tanesi de becerikli olmaları ve buluş yapma konusunda yetenekleri olmasıdır

Buluş yapanları diğer insanlardan ayırma özelliklerden bir tanesi de hedef ve amaçları doğrultusunda ilerlemeleri ve hedeflerini yürürken başka yerlere sapmamalarıdır.

Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özelliklerden diğerleri de azimli olmaları kolay kolay vazgeçmemeleri yaratıcı olmaları sürekli düşünmeleri ve bunları harekete geçirecek cesarete sahip olmalıdır

Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özelliklerinden bir tanesi de motivasyonlarını yüksek olmaları ve başaracaklarına inanarak diğer insanlara başarısızlıklarını telkin etseler de kulak asmamalarıdır

Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özelliklerden bir tanesi de okumayı sevmeleri ve okudukça yeni bilgiler elde etmeleridir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. 5 sınıf sosyal bilgiler ders kitabında yer alan bilgi ve cevapları baktığımız zaman elbetteki buluş yapan bir insan diğer insanlardan ayıran en büyük özelliklerinden biri çalışkan olması deneyimleri ve araştırmaları sevmesi her zaman başarıya ulaşmak için çaba harcaması okumayı ve bilgi edinmeyi oldukça sevilmesi bunun yanı sıra araştırmak istediği bir konu hakkında her zaman bilgi edinmesi ve çevresindeki insanlara da danışarak bu işi geliştirmesi veya denerek tekrar tekrar konuyu istediği yere getirene kadar çabalaması gibi özelliklerin bulunduğu söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.