Ders Notları

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çocukluğu ve gençliğiyle ilgili neler biliyorsunuz?

4. Sınıf Din Kültürü Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çocukluğu ve gençliğiyle ilgili neler biliyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çocukluğu ve gençliğiyle ilgili neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Hz Muhammed kendisi doğmadan babası ölmüş. 6 yaşında annesini kaybetmiştir. Öksüz ve yetim olarak dedesinin himayesinde 8 yaşına kadar yaşamış, dedesinin ölümü ile amcası Ebu Talip onu korumuş ve büyümüştür.
Ebu Talip kendi çocuklarından ayırt etmediği Muhammedi her şeyi öğretmiş, 25 yaşına geldiğinde Fatıma ile evlenerek onun bir aile kurmasını sağlamıştır.


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çocukluğu ve gençliğiyle ilgili neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Hz Muhammed babası öldükten sonra 6 yaşına kadar annesi ile birlikte yaşadı. Annesi ve da dışıyla birlikte akrabalarını ziyaret etmek için medineye gittikten sonra babasının mezarını ziyaret etti. Mekke ye dönerken yolda annesi hastalanarak vefat etti. Doğmadan önce babasını kaybeden Muhammed küçük yaşta annesinide kaybetmiş oldu. Böylece hem yetim hem öksüz kaldı. 8 yaşına kadar dedesi Abdülmuttalip torunu ile ilgilendi.
Dedesinin vefatı ile birlikte kimsesiz alan Muhammed i amcası Ebu Talip kendi çocuklarından ayırt etmeden, kendi çocuğu gibi büyüttü. Nereye giderse yanında götüren Ebu Talip ona babalık yapmıştır. Eğitiminde ve büyümesinde önemli rol almıştır. Gençlik dönemini bu şekilde geçiren peygamber 25 yaşında Hz. Fatıma ile evlenerek onunla olgunlaşmıştır. Amcasına olan vefa borcundan dolayı, acının oğlu olan Hz. Ali yı yanına alarak amcasının onu yetiştirdiği gibi yetiştirmiş büyütmüş ve kızı ile evlendirmiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem daha doğmadan önce babasını doğduktan kısa bir sonra ise annesini kaybetmiştir çocukluk ve gençlik yıllarını amcasının ve dedesi tarafından büyütülen geçirmiştir Mekke şehrinde bir Yemen gerçekten burada geçen geçen Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem elbetteki Allah’a ile sabrıyla ve sevilen bir ailenin bireyi olduğu için Mekke halkı tarafından sevilen ve bilinen bir kişiliğe sahipti. Bunun yanı sıra peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem gençlik yıllarında ekke halkının cehalet içerisinde putlara takması ve cehalet içerisinde yapmış olduğu alışkanlıklarından sıkılıp nurdağı’na gider Hira mağarasında ibadetle çekilirdi peygamber efendimizin bu esnada peygamberlik unvanını kazanmış ve İslam alemine peygamberliği ve doğru ya da ulaşmanın temel amacını yaygınlaştırmak için birçok çabaları göstermiştir peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e inanan ve inanmayan tüm insanlar elbette ki çeşitli mücadelelerden geçerek Müslümanların yayılmasını sağlamıştır Müslüman ilk yıllarda ne kadar zorluk çekseler de daha sonraları bu dinin esas din ve son din olduğu kabullenmiş ve İslam’ın daha iyi bir şekilde yaşatılması için birçok çaba harcanmıştır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.