Ders Notları

Elektriğin icadından önce insanlar, aydınlatma, ısınma, ulaşım, haberleşme ve soğutma gibi ihtiyaçlarını nasıl gideriyorlardı?

3. Sınıf Fen Bilimleri Elektriğin icadından önce insanlar, aydınlatma, ısınma, ulaşım, haberleşme ve soğutma gibi ihtiyaçlarını nasıl gideriyorlardı? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Elektriğin icadından önce insanlar, aydınlatma, ısınma, ulaşım, haberleşme ve soğutma gibi ihtiyaçlarını nasıl gideriyorlardı? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Ateşin icadı ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Fakat ateş insanların aydınlanmasını ve ısınmasında büyük katkılar sağlamıştır. Soğutma ilk çağlardan itibaren insanlar mağaralarda yaşayarak serin kalmayı başarmışlardır.


Elektriğin icadından önce insanlar, aydınlatma, ısınma, ulaşım, haberleşme ve soğutma gibi ihtiyaçlarını nasıl gideriyorlardı? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: İlk çağlarda ateşin icadı ile insanlar aydınlanma ve ısınma ihtiyaçlarını gidermeye başlamışlar. Isınma ve aydınlanma bu sayede başlamıştır. Daha sonraki yıllarda meşale, gaz lambası mum kullanılırdı. Isınmayı güneş doğal ısıtıcı olarak kullanıldığı gibi odunlar  veya petrol yakıtların kullanıldığı soba, şömine, kalorifer sistemi ısıtma olarak kullanılmaktadır.

Ulaşımda gemiler, deve, at, eşek Buharlı motorların icadı ile Buharlı gemiler vede trenler kullanılmaktadır. Soğutmak ve serinlemek amacı ile işe ilk çağlardan itibaren insanlar günümüzde dahi bazı yerlerde mağaralar serinlemek amacı ile veya soğuk depo olarak kullanılmakta dere kenarları, göl kenarları ve denizler serinlemek amacı ile kullanılıyordu.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.