Ders Notları

Özgürlük ve sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Özgürlük ve sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Özgürlük ve sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Özgürlük insanların istediklerini gerçekleştirmek kendi iradeleri ile istediklerini yapma hakkıdır. Özgürlüğün bazı sınırları bulunur. Özgürlüğü sonuna kadar kullanmak başkalarının haklarını hiçe saymak demektir. Bunun için sorumlulukla özgürlük arasında bir bağ bulunur.

Sorumlulukları mecburiyetten değilde, sebebiyet ten dolayı başkalarının haklarına saygısızlık olmasın diye kendini sınırlama bilinci ile yapmaktır.


Özgürlük ve sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Özgürlük insanların istediklerini, arzularını, keyiflerince yapmaları anlamına gelir. Sorumluluk ise insanların yapmak zorunda oldukları yapılmadığı zaman ise cezaların uygulandığı şeylerdir. Özgürlüklerde yapmadığınız şeylerden önce almazsınız. Fakat sorumluluklar bunlardan ceza alırsınız.

Bu şekilde düşünüldüğünde sorumluluk ve özgürlük birbirinden ayrı gibi görünür. Fakat özgürlük ve sorumluluk birbirlerine bağlıdır.

Özgürüz diyerek her istediğimiz şeyi yapmamalıyız.insanların çevresindeki insanlara karşı sorumlulukları bulunur. Örneğin sırf özgürüz diye gecenin bir yarısı yüksek ses müzik inceleyemeyiz. Bu çevremizdeki insanların haklarını hiçe saymak demektir. Bu sorumluluğun farkında olan insanlar kendi özgürlüğünün sınırının farkında olan insanlardır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Özgür olmak elbette ki istediğimiz her şeyi yapmamız anlamına gelen bir kavram değildir özgür olmak hak ve özgürlüklerimizi yeterince yaşayabilmek bulunduğumuz ortamda güvenli bir şekilde hayatımızı sürdürebilmek Ayrıca hak ve düşüncelerimizi rahat bir şekilde söyleyebilmek gibi temel kavramları benimser Özgür olduğumuz zaman bile daha elbetteki sorumluluklarımızı ve görevlerimizi bilmemiz gerekir çünkü sorumlulukları görevlerimizi bilmeyen bir insan tamamıyla hayattan kopmuş ayrı düşüncelerde olan bir insandır her bireyin ve her kişinin elbetteki görev ve sorumlulukları vardır bu görev ve sorumluluklarının farkında olarak tam ve eksiksiz bir şekilde attığın zaman Özgür rahatı ve hak ve özgürlüklerini yaşayan bir insan olarak yaşayabilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.