Ders Notları

Hz. Lokman’ın (a.s.) kim olduğunu araştırarak defterimize yazalım.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Hz. Lokman’ın (a.s.) kim olduğunu araştırarak defterimize yazalım. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. Lokman’ın (a.s.) kim olduğunu araştırarak defterimize yazalım. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Hz. Lokman’ın (a.s.) tam olarak nerede yaşadığı kesin olarak bilinmemekle beraber Arabistan Yarımadası’nda yaşadığı kabul edilmektedir ilmini Hazreti Davut Aleyhisselam’ın aldığı kabul edilir doktorların biri olarak kabul edilen Hazreti Lokman uzun yıllar yaşamış bir peygamberdir.  Hazreti Lokman a.s Ayrıca oğluna verdiği öğütler ile beraber bizlere Allah’a şirk koşmamızı insanlara bakmamızı alçakgönüllü olmamızı namaz kılmamızı öğütlemektedir.


Hz. Lokman’ın (a.s.) kim olduğunu araştırarak defterimize yazalım. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Hazreti Lokman a.s Bir Nebi veya bir Veli olduğu tartışmalar içerisinde devam etmekte olan ancak çoğunlukla ünlü bir Hekim şahsiyet olduğu kabul edilmektedir.

 Dinimizin kutsal kitabı kur’an-ı Kerim’de Hazreti Lokman Aleyhisselam iki yerde geçtiği kabul edilmektedir. 

islamiyetten önce Araplar arasında uzun ömürlü bilgeliği ve atasözleri ile evine çıkan Hazreti Lokman Aleyhisselam ne kadar yaşadığı bilinmemekle beraber 7 Kartal ömrü kadar yaşadığı kabul edilmektedir. Peygamber efendimiz Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem bir sözünde Hz Lokman’ın Ad kavmine mensup olduğunu rivayet etmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türk milletinin tarihinde bulunan Hz Lokman yapmış olduğu birçok şifalı ilaçlarla bilinen bir hekimdir. Kazanmış olduğu birçok başarıyı olma nakleden ve ona öğreten bir hekimdir. Hz Davut Hz Lokman a verdiği bilgilerle kendini geliştirdiği söylenmektedir. Ayrıca Hz Lokman müslümanlığa ve Müslümanlığın gerekliliğine dikkat eden ve bu yolda kendini geliştirmiş bir hekimdi. Namaz kılmak oruç tutmak ve birçok kötülükten alıkoymak gibi Müslümanlığın temel ilkelerini benimseyen bir insandı

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.