Ders Notları

15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Günü ile ilgili hikaye edici bir metin yazınız.

6. Sınıf Türkçe 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Günü ile ilgili hikaye edici bir metin yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Günü ile ilgili hikaye edici bir metin yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

15 temmuz gecesi akşam saat 22:00 sularında boğaziçi köprüsünde  idik arabamız çok yavaşlamış trafik ilerlemiyordu.

Herkes köprüde kaza mı oldu neden ilerlemiyor diye sormaya başladı bir birlerine çok geçmeden köprü üzerinde bir hareketlilik olduğunu fark ettik askerler köprüyü kapatmıştı önce bir anlam veremedik neden böyle yapıyorlar, diye birbirimize soruyordu.

Çok geçmeden asker evinize dönün asker yönetime el koydu dedi, babam ne demek oluyor memleketi yöneten mi yok bu hainlik diyerek kızmaya başladı arabanın yanından ellerinde bayraklarla askerlere doğru slogan atarak yürüyenler vardı.

Bu vatan sahipsiz değil demokrasiyi sizin gibi asker kılığında ki teröristlere yıktırmayız. Gibi sözler işitmeye başladık çok zor bir gecedeydi Allah bir daha yaşatmasın.


15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Günü ile ilgili hikaye edici bir metin yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

15 temmuz gecesi evde arkadaşlarımla oturmuş sohbet ediyorduk, televizyonda ekranda bir şeyler vardı. Tank asker filan ben film sahnesi sandım önce sonra burası Boğaziçi köprüsü değil mi dedim arkadaşıma oda evet ses ver dedim kardeşime televizyonun sesini açtık biraz dinleyince TV de ihtilal yapılıyor olduğunu anlamıştım. Babam hep anlatırdı çok kötü bir şeydir ihtilal demokrasi yoktur, herkes eşit derler devlet yanlısı olanı bile asarlar soldan Necdet Adalıyı sağdan arkadaşımız Mustafa Pehlivan oğlunu eşit olsun diye astılar.

Çok masumun canı yandı demişti arkadaşlarımla böyle olmaz bu devlet bu vatan bizim sahipsiz değil dedim. Ne yapacak dediler gözüm Türk bayrağına ilişti Türk Türk’e silah sıkmaz alın bayrakları elinize dedim sıkarlarsa haindirler yürüdük. Köprüye oraya geldiğimizde asker dur ihtarı çekti.

Biz elimizde bayraklar la yürümeye devam ettik. Çünkü Türk asker i bayrağa ateş etmez diye düşünüyorduk birden ateş sesi duyduk ve arkası geldi kendimizi bir arabanın arkasına attık yanımdaki arkadaşlarım Kaan ve Alperene bunlar Türk askeri değil hain dedim. Gece boyunca direnişimiz sürdü ama geçit vermedik devleti ve demokrasiyi yıkmalarına, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 15 temmuz darbe girişiminde Türk milleti karşılaşmış olduğu bu hain girişimde milli mücadele vererek ve birlik olarak bunun da üstesinden gelmeyi başarmışlardır. Vatan hainlerine karşı Türk toplumu etten duvar yaparak topraklarını kazanmış ve düşmanların geçişine engellemiştir. Tarih boyunca bu gibi darbeler ve hain girişimleri karşısında Türk lokumu aynı şekilde düştü durmayı başarmış ve vatan topraklarında düşmanların girmesi engellenmiştir. 15 temmuz gecesi vatan hainlerini vatan topraklarını bölme isteği altüst edilmiş ve engellenmiştir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.