Ders Notları

Sanayi için gerekli olan ham maddenin ülke içinden karşılanmasının millî ekonomiye katkıları nelerdir?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Sanayi için gerekli olan ham maddenin ülke içinden karşılanmasının millî ekonomiye katkıları nelerdir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Sanayi için gerekli olan hammadde maliyeti yüksektir. Ayrıca bunu kar haline çeviren milletler daha yüksek fiyatlara satmakta ve bizi daha çok zarara sokmaktadırlar.
Ancak hammadde üretimi kendi ülkemizin içinde olursa hem ucuz maliyetli üretim, hem taşıma ve ulaşımında kolaylık hem de üretildikten sonra fazla maliyet olmadığı için daha uygun bir satış söz konusu olacaktır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sanayi için gerekli olan pam üretilmesi ve ama Deniz alınması ticareti sanayinin ekonomik alandaki üretimi artırmak ile beraber insanlar ihtiyaçlarını karşılamak bilgi ekonomisinin kalkınması ve çeşitli alanlarda iş imkanı sunan bildiğini söyleyebiliriz. 8. Sınıf Atatürkçülük ve inkılap tarihi ders kitabı okulda ettiğimiz zaman ve elde ettiğimiz zaman ülke ekonomisinde kadar sevildiğini ve algı lan bildiğin örnekleri ile bu konuda anlayabiliyoruz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.