Ders Notları

Sizce medyadan duyduğumuz ya da öğrendiğimiz her bilgiyi doğru olarak kabul etmeli miyiz? Neden?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Sizce medyadan duyduğumuz ya da öğrendiğimiz her bilgiyi doğru olarak kabul etmeli miyiz? Neden? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Sizce medyadan duyduğumuz ya da öğrendiğimiz her bilgiyi doğru olarak kabul etmeli miyiz? Neden?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Bence medyadan duyduğumuz ya da öğrendiğimiz her bilgiyi doğru olarak kabul etmemeliyiz. Çünkü sosyal medyaya bütün insanlar ulaşabildiği için kötü niyetli insanlar yalan yanlış haberler diyebilirler.


“Sizce medyadan duyduğumuz ya da öğrendiğimiz her bilgiyi doğru olarak kabul etmeli miyiz? Neden?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Bence medyadan duymuş olduğumuz ya da öğrendiğimiz her bilgiyi doğru olarak kabul etmek büyük bir hatadır.

Medyadaki bilgileri veya haberleri okurken her insanın kendi düşüncesi ve yorumuna göre haber yaptığı veya bilgi verdiğini unutmamalıyız.

Dünyadaki bütün insanlar objektif olarak haberleri veremezler. Zaten her insanın bir düşüncesi vardır ki haberleri ödemiş olduğu olayları buna göre yorumlar.

Halbuki her insanın bakış açısı doğru değildir ve insanlar gerek az bilgiden bilerek veya bilmeyerek yanlış haberleri yiyebilir veya yorumlarını aktararak insanların fikirlerini saptırabilirler.

Özellikle sosyal medyada birçok bilgi kirliliği yaşanmaktadır.

İnsanlar bilerek veya bilmeyerek iyi veya kötü niyetle türlü türlü yorumlar yapmakta ve birçok insanı yanlış bilgilendirerek yanlış hareket etmeye sürükleyebilmektedir.

Bunların hepsini göz önünde bulundurarak medyadan duymuş olduğumuz haberleri ona göre değerlendirmeli aslında araştırmalı ve ani hareket etmemeliyiz.

Ailemiz ve diğer büyüklerimizle bu konuda fikir alışverişinde bulunabilir ve haberlerden emin olmadan önce iyi bir araştırma yapmalıyız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Her zaman araştırarak öğrendiğimiz veya doğru olarak bildiğimiz bir konu elbette ki bazen doğru çıkmayabilir bazı kaynaklar bize net bilgi veremez bazen toplumsal olarak kabullenmiş olduğumuz konular ve bilgiler doğru olarak diyorum diyebilir elbette ki doğru kaynaklardan doğru bilgilerden ya da araştırarak farklı birçok konuyu bulabileceğimiz konularla beraber bularak savunmalıyız.

  2. Öğrenmiş olduğumuz veya sahip olduğumuz bir konu hakkında bilgi edindiğimiz zaman bu bilginin doğru olup olmadığını iyi bir şekilde doğru kaynaklardan araştırmaya Özen göstermeliyiz bazen genel ağ üzerinde yapmış olduğumuz araştırmaların doğru olmadığını görebiliriz bu da elbette ki yanlış bilgiye sahip olmamıza sebep olabilir her zaman doğru olduğu bilgiyi araştırarak doğru kaynaklardan doğru bir şekilde öğrenmeye dikkat etmeliyiz çünkü doğru bilgi oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.