Ders Notları

İnsanlar geçmiş dönemlerde yerleşim yeri olarak nereleri tercih etmişlerdir? Açıklayınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler İnsanlar geçmiş dönemlerde yerleşim yeri olarak nereleri tercih etmişlerdir? Açıklayınız.konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İnsanlar geçmiş dönemlerde yerleşim yeri olarak nereleri tercih etmişlerdir? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: İnsanlar geçmiş dönemlerde geçimlerini sağlayabilecek leri kendileri koruyabilecekleri, tarım yapabilecekleri, su kaynaklarına yakın hayvancılığın yapılabileceği geniş otlakların olduğu serin yerleri tercih etmişlerdir.


İnsanlar geçmiş dönemlerde yerleşim yeri olarak nereleri tercih etmişlerdir? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: İnsanlar tarih öncesinden itibaren ele alacak olursak yerleştiklerini yerleri ilk dönemlerde korunaklı alanlar olan mağaralar ve doğada toplayıcı oldukları için avların bol olduğu yerleri seçmişlerdir. Daha sonra tarımı ve hayvan eğitimciliğinin öğrendikten sonra hayvanları daha kolay otlatabilecekleri tarım yapmak için şu kaynaklarına yakın, geniş otlak ların olduğu yaylalık serin yerleri tercih etmişlerdir.

Tarihimizden günümüze doğru kalabalık yerlerin oluşması ile ticaretin gelişmesi ile vede iklim koşulları göz önüne alındığında insanlar denize kıyısı olan iklimsel açıdan ılık ticaretin daha kolay yapılabileceği, verimli toprakların bulunduğu, haberleşme ve ulaşımın daha kolay olabileceği düzlük alanlara doğru inişler, bu yaşadıkları yerler nüfusun artmasıyla büyük kentlere dönüşmüştür.

Bugün haritayı açıp büyük metropollerin nerede olduğuna bakarsanız hepsinin deniz kıyısı olan veya su kenarı olan eski büyük şehirler olduğunu görürsünüz. Örneğin : Londra, Paris, İstanbul, New york


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tarihte geçmiş insanlar yerleşim yeri olarak genellikle akarsuların çokça bulunduğu toprakların verimli olduğu ve yaşamsal alanların fazlaca olduğu yerleri tercih etmişlerdir. İnsanlar yerleşim yeri olarak belirledikleri yerler geçim kaynaklarının sağladıkları yerler olmasına önem gösterirlerdi.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.