Ders Notları

Hiç resim sergisi gezdiniz mi, neler gördünüz? Sizce ressam ve şairlerin ortak noktaları nedir?

4. Sınıf Türkçe Hiç resim sergisi gezdiniz mi, neler gördünüz? Sizce ressam ve şairlerin ortak noktaları nedir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hiç resim sergisi gezdiniz mi, neler gördünüz? Sizce ressam ve şairlerin ortak noktaları nedir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Resim sergisine gittim. Gittiğim resim sergisinde ressamlar kendi hayal duygularını ve dünyalarını içinde oldukları resimle canlandırdıklarını fark ettim.

Ressamlar, şairler gibi iç dünyalarında yaşadıkları duygu ve düşünceleri aktarırlar. Şairler bunu söz ve yazı ile süsleyerek şiir haline getirirken, ressamlar ise bunu fırçaları ve kalemleri ile renklere aktararak renkler ile tuvallere işlerler.


Hiç resim sergisi gezdiniz mi, neler gördünüz? Sizce ressam ve şairlerin ortak noktaları nedir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Şiir ve resim birbirinden farklı sanat dallarıdır. Bir tanesi yazılır diğeri ise çizilir. İlk bakışta birbirinden çok ayrı görünse de aslında benzer yönleri bulunan iki sanattır.

Ressam ve şairin ortak noktası her ikisi de duygu ve düşüncelerini kendi hayal dünyalarını yaptıkları işlerle dışarıya yansıtırlar. Ressam duygularını anlatmak için çizmeyi tercih ederken şair ise yazmayı tercih etmiştir. Her iki sanatı da icra edebilmek için ince ruhlu duygusal sanat becerisi olması gerekir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Resim sanatı ve şiir sanatı birçok şahidim ve karın yaptığı ve bu alanda duygularını düşüncelerini paylaştığı sanat dalıdır resim sergisini gezerek resim yapan sanatçının yansıtmak istediği duyguları ve becerilerine gözlemleyebiliriz ressamla şehir arasında farklılıklar bulunabilir ayrıca aynı özelliklerde mevcuttur resim sanatı boyalarla resimlerle yapılan bir sanattır şiirsanatı ise yazı kıta da meydana gelmektedir ikisi de duygu ve düşünceleri en güzel şekilde ifade eden sanat dalları arasında yer almaktadır hangi alanda yapılırsa yapılsın sana çok kıymetli ve özeldir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.