Ders Notları

Yakın çevrenizde doğal güzelliğe sahip nereleri gezdiniz?

4. Sınıf Türkçe Yakın çevrenizde doğal güzelliğe sahip nereleri gezdiniz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yakın çevrenizde doğal güzelliğe sahip nereleri gezdiniz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Ben İstanbul’da yaşıyorum. Yakın çevremde doğal güzellik olarak geçen haftalarla ailem ile birlikte Bolu Yedigöllere, abant gölüne ve gölcük tabiat parkına gittik. Bu üç göl arasında beni en çok büyüleyen büyük göl, nazlıgöl, sazlıgöl, incegöl, küçükgöl, seringöl ve derin göl adları verilmiş, harika bir yeşili ve doğası olan yedigöllerdi.


Yakın çevrenizde doğal güzelliğe sahip nereleri gezdiniz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: İstanbul’da yaşadığım için yakın çevremde doğal güzellik sizinde bildiğiniz gibi oldukça fazladır. Ben en yakın zamanda ailemle beraber gittiğim Bolu’dan bahsetmek istedim. Bolu’da şehirden biraz uzakta kalan yedigöller’e, abant gölü ve gölcük tabiat parkına gittik. Aralarında en çok yedi ayrı gölden oluşan yedigöllerdi.

Bunlar büyükgöl, küçükgöl, derin göl, serin göl, ince göl, nazlı göl, sazlı göl isimlendirilmiş, heyelandan dolayı oluşmuş aynı alan üzerinde yedi adet göldü. Bu göllerden bir gölün kurumaya başladığını öğrendiğimde çok üzülmüştüm. Yemyeşil doğasıyla orman denizi olarak hatırlanabilecek bir yerdi. Şimdi büyüdüğümde bir hayalim var. Arkadaşlarımla toplanıp yedigöllerde kamp yapmak, umarım ileride bu hayalimi gerçekleştiririm.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türkiye’nin hemen hemen her Bölgesi doğal güzellikleri ile meşhurdur bulunduğumuz bölge yetiştirme ciliği tarım hayvancılığı ve doğal güzellikleri ile farklı farklı özellikleri ortaya koyabilir ülkemizin Ege Bölgesi Karadeniz Bölgesi Akdeniz Bölgesi ve Doğu bölgesi farklı güzellikleri içinde barındırmaktadır ayrıca Türk toplumunun birçok uygarlıkları içinde bulundurması tarihi güzellikleri de ortaya koymaktadır bulunduğumuz bölgede Deniz olması göl olması ormanlar olması ve birçok doğal güzellik olması ülkemizin ne kadar güzel bir vatan olduğunu gösteriyor Akdeniz bölgesi’nde yaşayan bir insan genellikle denize kıyıları olan bölgelerde yaşıyordur deniz çok güzel bir doğal güzelliktir ayrıca bu gibi ortamlarda yaylaların ve ormanların fazla olması buradaki doğal hayatı da en güzel ilik arasına koyuyor. Akdeniz bölgesi’nde yer alan zeytin ağaçları portakal ağaçları limon ağaçları ayrıca bir doğal güzellik kaynağı olduğunu biliyoruz doğal güzelliklerimiz bizim hazinemizdir gibidir bunların doğal yapılarını bozmamak buradaki bulunan canlıları doğal yaşamlarına müdahale etmemek ve doğal çevremizi korumak biz insanların elindedir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.