Ders Notları

Yakın çevrenizde insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen doğal ve kültürel varlıklar var mı? Araştırınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Yakın çevrenizde insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen doğal ve kültürel varlıklar var mı? Araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yakın çevrenizde insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen doğal ve kültürel varlıklar var mı? Araştırınız.konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Anadolumuz medeniyetlerin beşiği tarihin başladığı yerdir. Kültürümüz ve tarihimiz sadece Türk tarihi ile sınırlı değildir. İlk çağlara kadar iner bundan dolayı ülkemizde çok fazla kültür mirası bulunmaktadır.

Ülkemizdeki kültür miraslarını sayacak olsak başta Ayasofya camii, Topkapı sarayı, Göreme milli parkı, Nemrut dağı, kapadokya, Safranbolu evleri, hattuşa, pamukkale travertenleri, troya antik kenti, Edirne selimiye camii


Yakın çevrenizde insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen doğal ve kültürel varlıklar var mı? Araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Ülkemizin her yeri kültürel olarak ve doğal güzellik olarak bir cennet, medeniyet beşiğidir. Ülkemiz dünya ortak mirası bakımından dünyanın başkentidir.

Özellikle İstanbul vede İzmir’de bulunan antik merkezler bu konuda çok önemlidir. Çevremizde ise son yıllarda keşfedilen Şanlıurfa kentinin merkezine 18 km uzaklıkta bulunan dünya tarihinin ilk tapınağı olarak bilinen dünya miras listesine 2018 yılında giren göbekli tepe bulunmaktadır.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ortak miras denilince aklımıza elbetteki kültürümüz gelenek ve göreneklerimiz atalarımızın bize bıraktığı tarihi eserler ve doğada kendiliğinden olan doğal güzellikler örnek olarak verilebilir. Ortak miras her zaman korunmalı düzenli bir şekilde kullanılmalı ve değeri çok bilinmelidir çünkü atalarımızdan bize miras olarak kalan ortak mirası her zaman dikkatli bir şekilde uygulamak ve özenli bir şekilde bunu yaşatmak gerekir ortak miras özellikle günlük hayatımızdaki yaşantımızı belirler ortak miras denilince aklımıza tüm insanlarla aramızdaki ilişkiler ve eski insanlardan bize kalan ortak özellikler gelmektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.