Ders Notları

Dünya Mirası Listesi’ne giren kültürel değerlerimizin ve doğal varlıklarımızın bu listeye alınış sebebi ne olabilir? Tartışınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Dünya Mirası Listesi’ne giren kültürel değerlerimizin ve doğal varlıklarımızın bu listeye alınış sebebi ne olabilir? Tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Dünya Mirası Listesi’ne giren kültürel değerlerimizin ve doğal varlıklarımızın bu listeye alınış sebebi ne olabilir? Tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Dünya miras listesine girebilmek için değerli, kültürel ve doğal yapılar olması gerekir. Bu listeye girebilmek için tüm insanlığa mal olmuş, bir yapı olması gerekir.

Bu özelliklere baktığımız zaman doğal olarak Anadolu medeniyetin beşiği, kültürlerin tarihi çağların başladığı yer olduğu düşünüldüğü zaman dünya miras listesine giren çok fazla eserlerimiz bulunmaktadır.


Dünya Mirası Listesi’ne giren kültürel değerlerimizin ve doğal varlıklarımızın bu listeye alınış sebebi ne olabilir? Tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Anadolu kadim imparatorlukların, krallıkların, efsanelerin yaşadığı tarihin başladığı yerdir. Kültürel eserler yüzyıllar boyunca varlığını koruyarak günümüze kadar bozulmadan gelmiştir.

Bundan sonraki dönemlere bu mirasımızın eskitmeden, yıpranmadan, özelliklerini kaybetmeden yaşaması gelecek nesillere kalması için dünya miras listesine girmeleri önemlidir.

Bu eşsiz güzelliklerin gelecek nesillere kalması için dünya miras listesine girmesi gerekir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dünya miras denince aklıma da elbette ki ülkemizde bulunan tarihi ve doğal güzelliklerin tarafından koruma altına alınmasını ve bu gibi eserlerin her zaman bakımını onarımının takibine alınması gibi temel kavramları alabiliyoruz Dünya mirası elbette ki eski medeniyetlerin yaşamış olduğu ve bırakmış olduğu tarihi eserler veya kendiliğinden oluşan doğal güzellikler örnek olarak verilebilir özellikle İstanbul gibi büyük bir şehrimize doğal güzellikler ve tarihi eserler çok fazladır bunlar elbette ki dünya mirası arasında sayılmaktadır Ayrıca Kapadokya göbeklitepe gibi birçok tarihi güzellikte elbette ki dünya mirası arasında yer alan ve koruma altına alınmış olan doğal mirastır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.