Ders Notları

Dünya haritası üzerinde bir ülke belirleyiniz ve seçtiğiniz ülkenin önemli özelliklerini araştırınız.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Dünya haritası üzerinde bir ülke belirleyiniz ve seçtiğiniz ülkenin önemli özelliklerini araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Dünya haritası üzerinde bir ülke belirleyiniz ve seçtiğiniz ülkenin önemli özelliklerini araştırınız. konusu hakkında kısa bir yazı;


Cevap : Harita üzerinden belirlediğimiz Avustralya geniş topraklarıyla aborjinleri ile kanguruları ile ünlüdür ülke tamamen ıssız bir genişliğe sahiptir çok uluslu bir millet yapısına sahiptir suç oranı en düşük ülkelerdendir sürekli tropikal olan yeşilin doğanın güzelliği sahilleri kumsalları yaşama olanağı en yüksek ülke durumuna sokmuştur ülke tarımda çok ileridir hayvancılık ve ve büyük çiftlikleri vardır Dünyanın et ihracatçısıdır madenleri dünyanın 1. Sıradaki kömür ve Elmas üreticisidir plaj güzelliği turizmde gelişmesini sağlamıştır sörf onlar için bir tutkudur.


Dünya haritası üzerinde bir ülke belirleyiniz ve seçtiğiniz ülkenin önemli özelliklerini araştırınız. konusu hakkında kısa bir yazı;


Cevap : İspanya İspanya Avrupa’nın batısında İber Yarımadası’nda yer almaktadır Kuzey batısında Akdeniz batısında Atlas Okyanusu bulunmaktadır Fransa’nın Portekiz Pandora Akdeniz iklimi ve okyanus iklimi görülmektedir Akdeniz iklimi görülen yerlerde yazlar kurak ve sıcak kışlar soğuktur okyanus iklimi görülen yerlerde yazlar sıcak kışlar yağmurludur bitki örtüsü sahil taraflarında geniş ormanları vardır iç kesimlerde çayırlık lar ve bozkırlar bulunmaktadır spanya dil olarak İspanyolca konuşulur millet kapısı olarak azınlıklardan oluşur katalanlar bask Endülüs ve Galiçya endüstri gelişmiştir madenleri kömür çinko potas Uranyum Gümüş değerli madenleri dir tarım gelişmiştir turunçgiller zeytin üzüm muz önemli ihraç ürünleridir Ormanlardan mantar üretimi domates Biber Patlıcan gibi ürünlerde ihraç ürünleridir hayvancılık gelişmiştir keçi inek koyun yetiştiriciliği yapılmaktadır Ülker’in eğlencesi dünya tarafından bilinen boğa güreşleri dır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.