Ders Notları

Güreş sporu hakkında neler biliyorsunuz?

4. Sınıf Türkçe Güreş sporu hakkında neler biliyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Güreş sporu hakkında neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Güreş, Türk ata sporlarındandır. Güreş sporu yapanlar birbirlerine vurmadan rakiplerini yenmeye çalışırlar.Güreş tarihteki en eski sporlardan birtanesidir. Zamanla farklı stil ve formatları gelişmiştir. Güreş genellikle dövüş sanatları arasında değerlendirilir.


Güreş sporu hakkında neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Güreşçi veya pehlivan adı verilen kişiler Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Yüzyıllar önce bir kişi evlenecek olduğu zaman, evleneceği kızın babasıyla güreş tutar ve güreşi kazanabilirse kızı alırmış. Türk kültüründe yiğitler 6 yaşından itibaten güreşmeye başlar ve büyüklerini yenmeye çalışırlar. Manas destanında geçen koşay han en iyi pehlivan olarak kabul edilir. Güreş sözcüğü efsanevi türk hakanı gürhan ismiyle benzeşmesi dikkat çekicidir. Güreş kelimesinin Türk hakanından geldiği düşünülmektedir. Güreş pek çok ulusa farklı stiller getirmiş, milletlerin kendine özgü güreşlerini olulturmuştur. Tüeklerde yağlı güreş, karakuçak, aba güreşleri, japonyada sumo güreşi, puroresu, Moğolistanda moğol güreşi, Hindistan da Pehlwani, Meksikada Lucha libre, ABD de ise profesyonel güreş stilleri yapılmaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Güreş sporu bizim geleneksel sporlarımız arasında yer almaktadır Türk tarihinde güreş sporunun yeri çok fazladır Türkler güreş yapmayı ve bu alanda musahabeleri düzenlemeyi çok severler güreş sporu ayrıca milli kültürünü temsil etmektedir güreş sporu alanında birçok başarılı sporcumuz vardır güreş Türk milletinin en çok sevdiği spor dalları arasında da yer alıyor

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.