Güreş sporu hakkında neler biliyorsunuz? | Forum Sayfa Cevapları

Güreş sporu hakkında neler biliyorsunuz?


Türkçe Öğretmeni

4. Sınıf Türkçe Güreş sporu hakkında neler biliyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Güreş sporu hakkında neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Güreş, Türk ata sporlarındandır. Güreş sporu yapanlar birbirlerine vurmadan rakiplerini yenmeye çalışırlar.Güreş tarihteki en eski sporlardan birtanesidir. Zamanla farklı stil ve formatları gelişmiştir. Güreş genellikle dövüş sanatları arasında değerlendirilir.


Güreş sporu hakkında neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Güreşçi veya pehlivan adı verilen kişiler Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Yüzyıllar önce bir kişi evlenecek olduğu zaman, evleneceği kızın babasıyla güreş tutar ve güreşi kazanabilirse kızı alırmış. Türk kültüründe yiğitler 6 yaşından itibaten güreşmeye başlar ve büyüklerini yenmeye çalışırlar. Manas destanında geçen koşay han en iyi pehlivan olarak kabul edilir. Güreş sözcüğü efsanevi türk hakanı gürhan ismiyle benzeşmesi dikkat çekicidir. Güreş kelimesinin Türk hakanından geldiği düşünülmektedir. Güreş pek çok ulusa farklı stiller getirmiş, milletlerin kendine özgü güreşlerini olulturmuştur. Tüeklerde yağlı güreş, karakuçak, aba güreşleri, japonyada sumo güreşi, puroresu, Moğolistanda moğol güreşi, Hindistan da Pehlwani, Meksikada Lucha libre, ABD de ise profesyonel güreş stilleri yapılmaktadır.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

Güreş sporu hakkında neler biliyorsunuz?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!