Ders Notları

Elektrik israfını önlemek için neler yapıyorsunuz?

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Elektrik israfını önlemek için neler yapıyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Elektrik israfını önlemek için neler yapıyorsunuz? konusu hakkında kısa bir yazı;


Cevap : Elektrik israfını önlemek için ışıklarımızı açık bırakmamalıyız, elektronik aletleri işimiz bittikten sonra fişini çekmeliyiz, çamaşır makinesi bulaşık makinesi, elektrikli süpürge gibi büyük elektrikli eşyaları haftada bir kullanmalıyız, yeni alacağımız elektrikli eşyaların az elektrik harcamasına dikkat etmeliyiz bu şekilde dikkat ettiğimiz zaman elektrik israfını önlemiş oluruz.


Elektrik israfını önlemek için neler yapıyorsunuz? konusu hakkında uzun bir yazı;


Cevap : Günümüzde elektrik hayatımızın en önemli  parçalarından biridir. Fakat elektriği israf etmeden daha dikkatli kullanmamız gerekmektedir. Gün ışığından faydalanmalıyız dışarıda güneş varken içeride ışık açmamalıyız perdelerimizi açmalıyız.,bulaşıklarımızı makinede yıkamalıyız, işimiz bitince küçük elektrikli eşyalarımızın fişlerini çekmeliyiz, gereksiz yanan ışıkları söndürmeliyiz, elektrikli eşyalarda A+ enerji olanlarını tercih etmeliyiz, fön makinesini çok kısa bir sürede kullanıp kapatmalıyız bu şekilde dikkat edersek elektrik israfını önlemiş tasarruf yapmış oluruz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Elektrik kullanmış olduğumuz doğal kaynaklar arasında yer alır.Elektrik günlük hayatımızı kolaylaştıran ve birçok imkânı bize sağlayan bir kaynaktır. Tüm doğal kaynaklar gibi elektriğinde tükene bileceğine bilmemiz gerekir. Elektrik tasarrufu yapmak evimizde başlar.öncelikle evimizde kullandığımız elektronik eşyaları tasarruflu ve elektrik dostu olduğundan emin olmalıyız daha sonra kullanmış olduğunuz bu elektronik eşyaları huzurlu ve gereksiz yere kullanmamalıyız boşa yanan ışıkların söndürerek ve gerekmedikçe elektrikli eşyaları kullanmayarak elektrik tasarrufu yapabiliriz böyle yaparak hem aile bütçemize katkıda bulunur hem de çevremizi temiz tutmuş oluruz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.