Ders Notları

Günlük hayatta kullanılan telefon, televizyon, lamba, bilgisayar ve birçok alet elektrik enerjisiyle çalışır. Sizce bu aletlere elektrik enerjisi nasıl aktarılır?

7. Sınıf Fen Bilimleri Günlük hayatta kullanılan telefon, televizyon, lamba, bilgisayar ve birçok alet elektrik enerjisiyle çalışır. Sizce bu aletlere elektrik enerjisi nasıl aktarılır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Günlük hayatta kullanılan telefon, televizyon, lamba, bilgisayar ve birçok alet elektrik enerjisiyle çalışır. Sizce bu aletlere elektrik enerjisi nasıl aktarılır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Elektrik günlük yaşamımızın en çok kullanılan cihazlardaki enerji kaynaklarıdır. İçerisinde elektron ve proton bulunur. Çeşitli amaçlar doğrultusunda farklı enerji kaynaklarına dönüşen elektrik tvlerde ışıkla görüntü üretirken çamaşır makinelerinde rezistanslarıyla ısıtır. Motorları ile kazanı döndürürler.


Günlük hayatta kullanılan telefon, televizyon, lamba, bilgisayar ve birçok alet elektrik enerjisiyle çalışır. Sizce bu aletlere elektrik enerjisi nasıl aktarılır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Günlük hayatımızda kullandığımız, hayatımızı kolaylaştıran birçok ürün kullanılmaktadır. Bu araçlar ısı ve ışığa dönüşerek, rezidans ve tel gibi iletkenlerle evlerde kullanabileceğimiz cihazlara dönüşmektedir.

Bir ütü veya fırın gibi bir cihaza dönüşebilmesi için direnci yüksek bobinlerin bulunduğu elektrik enerjisinin ısıya dönüştüğü sistemler içerisinde cihaz içindeki çeşitli parçalarla gündelik hayatımızda bize fayda sağlar.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Evimize şöyle baktığımız zaman evimizdeki televizyonlar bulaşık makineleri çamaşır makineleri fırınlı ocaklar şofbenler süperpapa’ kenarın hepsinin elektrikle çalıştığını görebiliriz. Ayrıca cep telefonlarımızı ve akıllı telefonlar bilgisayarlar ve tabletlerinde şarjla elektriğe bağlı olduğunu ve bu böyle enerji yüklenerek kullanıldığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra kullanmış olduğumuz aydınlatma araçlarından biri olan ampuller fenerliler ve gece lambaları da elektrikle çalışmaktadır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.