Ders Notları

Diyetisyen ne iş yapar?

4. Sınıf Fen Bilimleri Diyetisyen ne iş yapar?  konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Diyetisyen ne iş yapar? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Diyetisyenler insanların yeterli, dengeli ve sağlıklı bir biçimde beslenmeleri için yemek listeleri hazırlayıp yemeklerin sağlıklarını uygun bir şekilde pişirilir yenilmesi konusunda çalışan besinlerin ekonomik ve sağlık kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlayan bu konuda danışmanları bilgilendiren kişidir.


Diyetisyen ne iş yapar?  konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Diyetisyen 4 yıllık üniversite mezunu beslenme ve diyetisyenlik bölümü lisans derecesi almış kişidir. Görevleri hastaların beslenmesini düzenleyip, insanlara menü plan ve programları oluşturmaktır.

Diyetisyenler besinler ile ilgili tüm verileri araştırıp oluşan değişimleri gözlemler, yaş, cinsiyet, yapılan işlere göre harcanan enerjiyi ve alınması gereken besinlerden bir zincir oluşturur.

Bu zincire uygun olarak haftalık aylık listeler hazırlar. Diyetisyenler özel sektörde ve kamuda yani devlette çalışma imkanlarına sahiptirler. Diyetisyenler beslenme eğiticisi ve öğretmen olarak kurumlarda görev yapabilirler. Eğitici diyetisyen olarak halk sağlığı hizmetlerinde, klinik diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında ve hastanelerde toplu beslenme yapan kuruluşlarda, özel beslenme ve spor merkezlerinde görevli olarak çalışabilirler.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Diyetisyenler insanların sağlık alanında yeterli ve düzenli bir şekilde beslenmelerini sağlayan eklemlerdir. Vücudumuz dengeli ve düzenli bir şekilde beslenmeliyiz zaman kilo alımı veya külot verimi olabilmektedir bu işlerle ilgilenen diyetisyenler elbette ki insanlara sağlıklarına ulaştırmak için genel bilgileri insanları aktararak bu gibi insanlara tedavi ederler. Diyetisyenler sayesinde dengeli beslenmek Spor yapmak ve vücudumuza gerekli olan besinleri almak gibi temel bilgilere sahip olabiliyoruz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.