Ders Notları

Yurt dışında yaşayan ve Türkçe bilen bir arkadaşınıza Ali Kuşçu’yu tanıtan bir elektronik posta yazınız.

5. Sınıf Türkçe Yurt dışında yaşayan ve Türkçe bilen bir arkadaşınıza Ali Kuşçu’yu tanıtan bir elektronik posta yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yurt dışında yaşayan ve Türkçe bilen bir arkadaşınıza Ali Kuşçu’yu tanıtan bir elektronik posta yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Sevgili Kübra ;

Uluğ beyin ölümü ile Ali kuşçuda oradan ayrılarak Tebrize yerleşti. Uzun Hasan Ali Kuşçuya elçilik teklif eden Fatih Sultan Mehmet in yanına gider. Bilgisine hayran olan Fatih Sultan Mehmet İstanbul da kalmasını ister. Fatih Sultan Mehmet in doğunun ve batının tüm alimlerini kendi etrafında toplayacağına öğrenen Ali Kuşçu bu teklifi kabul eder. Ali kuşçunun astronomi üzerine yazdığı eserler bulunmaktadır. Bu eserler Ayasofya’nın medresesinde bulunmaktadır.


Yurt dışında yaşayan ve Türkçe bilen bir arkadaşınıza Ali Kuşçu’yu tanıtan bir elektronik posta yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Sevgili Merve ;

Ali kuşçu 1403-1474 yılında Semerkantta doğmuştur. Timur imparatorluğu ve Osmanlı imparatorluğunda dil bilimi, matematikçi, astronom olarak bilinir. Timur imparatorluğu sultanı bir bilim adamı olan Uluğ beyin yanında babası kuşçuluk yaptığı için kendisi de kuşçu lakabı ile bilinir.


 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. İster ülkemizin farklı bir bölgesinde olsun ister yurtdışında olsun herhangi bir arkadaşımıza veya sevdiğimize ulaşabilmek için e-postayı kullanabiliriz. Birçok gönderiyi paylaşımı aktarabilmek için internetin ve teknolojinin bize sunduğu nimetlerden yararlanarak karşımızdaki insana hızlı ve rahat bir şekilde ulaşabiliyoruz. İletişimi çok rahat olduğu günümüzde ulaşabileceğimiz ve göndermek istediğiniz tüm konuyu karşımızdaki insana ulaştırmak hızlı ve kolaydır.

  2. sevgili zoe d.

    ali kuşçu 1403 yılında semerkantta hayata gelmiştir.  osmanlı ve timür imparatoluğunda dil bilimcisi,matematikçi  ve astronom olarak bilinir. babası timür  imparatorluğu sultanı uluğ beyin yanında kuçuluk yaptığı için kuşçu lakabını almıştır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.