Ders Notları

Verilen kadın kahramanlarımızdan birini seçerek seçtiğiniz kahramanı tanıtan bir sunum hazırlayınız.

7. Sınıf Türkçe Kitabı Verilen kadın kahramanlarımızdan birini seçerek seçtiğiniz kahramanı tanıtan bir sunum hazırlayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Verilen kadın kahramanlarımızdan birini seçerek seçtiğiniz kahramanı tanıtan bir sunum hazırlayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Şerife Bacı kahramanı tanıtan bir sunum hazırlayınız.

Cevap :

Tam kesin bilinmemekle beraber 1900 yılında Kastamonu’da doğmuştur. Kastamonu’daki cephanelerin Ankara’ya götürülmesinde verdiği mücadele sonunda 1921 yılının Aralık ayında ağır kış şartları sebebiyle henüz 21 yaşındayken donarak şehit olmuştur.


Halime Çavuş kahramanı tanıtan bir sunum hazırlayınız.

Cevap :

Halime çavuş Türk Kurtuluş Savaşı’nda erkek kılığında savaşa katılan bir türk kahramanıdır. Soğuk bir kış gününde kendi üzerindeki montu mermilerin üzerine örterek büyük mücadeleler ve zorluklar yaşamıştır. Kurtuluş savaşı sonrasında kendisine “çavuş tırnak şairi rütbesi ve İstiklal madalyası verilmiştir. Kendisine maaş bağlandıktan sonra kastamonu’ya dönmüştür. 75 yaşında vefat etti.


“Verilen kadın kahramanlarımızdan birini seçerek seçtiğiniz kahramanı tanıtan bir sunum hazırlayınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Erzurumlu Kara Fatma kahramanı tanıtan bir sunum hazırlayınız.

Cevap :

Lakabı Kara Fatma olan üsteğmen Fatma Seher Erden 1888’de Erzurum’da dünyaya gelmiştir. Balkan harbi sırasında asker olan eşiyle edirne’ye yerleşmiştir. Savaşa katılmak için Mustafa kemal’den izin alan Fatma Seher aşçılık, hasta bakıcılık, hemşirelik gibi pek çok görevde bulunur.


Nezahat Onbaşı kahramanı tanıtan bir sunum hazırlayınız.

Cevap :

Nezahat onbaşı’nın doğum tarihi tam olarak bilinmemekle beraber 1910 yılında doğduğu tahmin edilmektedir. Annesi ne Dünya savaşı yıllarında veremden kaybeden küçük Nezahat babası alay komutanı hafız Halit bey ile 9 yaşındayken Kurtuluş savaşı’na katılır.

Cephede büyüdüğü için 1920 yılında asker  üniforması giymiş ata binmeyi ve silah kullanmayı öğrenmiştir. Ahmet derviş paşa tarafından kendisine onbaşı rütbesi verilmiştir. Konya ayaklanması, 1 ve 2 İnönü savaşı, Sakarya meydan savaşı ve Gediz savaşlarına katılmıştır. Türkiye Büyük millet meclisi tarafından kırmızı şeritli İstiklal madalyası almaya hak kazanmıştır.

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra İstanbul’da babasıyla birlikte yaşamış 1931 yılına geldiğinde yüzbaşı Mehmet Rıfat bey ile evlenmiştir. 24 Eylül 1994 tarihinde Gülhane askeri tıp akademisinde hayatını kaybetmiştir.


Nene Hatun kahramanı tanıtan bir sunum hazırlayınız.

Cevap :

Nene hatun 1857’de Erzurum’un çeperli köyünde doğmuştur. Babasının adı Hüseyin annesinin adı ise zeliha’dır. Erzurum’daki Aziziye savunmasında 20 yaşında olan nene hatun köyünden Mehmet efendi ile evliydi.

Rus ordusunun Erzurum’a doğru ilerlemesi sebebiyle eşiyle birlikte Erzurum’a göç etmiştir. Rusların deve boyu savaşından sonra Erzurum’a dayanması sebebiyle 3 aylık oğlunu evde bırakarak şehrin savunmasına katılmıştır.

6 çocuğu olmuş oğullarından ikisi 1 Dünya Savaşı’nda şehit olmuştur.

1943 yılında geçmiş sıkıntısı çekme nedeniyle cumhurbaşkanına dilekçe yazmış ve yardım istemiştir. Kendisine daha sonraki belediye başkanları sahip çıkmış 1952 yılında 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında kendisine” 3. ordunun nenesi “unvanı verilmiştir.

Türkiye’de ilk defa anneler günü’nü kutlandı 1955 yılında ise kendisine “yılın anası” ünvanı verilmiştir.

Nene hatun zatürre olmuş ve tedavi görmüş olduğu Erzurum numune Hastanesi’nde 22 Mayıs 1955 günü 98 yaşındayken vefat etmiştir. Cenazesi resmi törenle Aziziye şehitliğine defnedilmiştir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 7 sınıf Türkçe ders kitabımızda yukarıdaki bilgilere bakarak verilen kahramanlarımızdan birine Kahraman kadınlarımızdan birini tanıtan bilgi ve cevapları yukarıdaki verilen bilgi ve cevapları ile güzel bir şekilde öğrenerek bu konuyu güzel bir şekilde öğrendim ve bu konu hakkında bilgi sahibi olarak bu bilgileri defterime geçirerek ödevini hazırla tamamladım 7 sınıfa geçtiği günden beri Türkçe dersindeki tüm bilgi ve cevapları bu sayfaya bakarak öğreniyorum burada verilen bilgilerden ödev yapıyorum buradaki bilgi ve cevapları ödev yapmak çok güzel tüm konuları yer alan güzel bir eğitici bilgileri bu sayfada var.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.