Ders Notları

Dinî ifadelerin geçtiği birkaç atasözü bulup listeleyelim.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dinî ifadelerin geçtiği birkaç atasözü bulup listeleyelim. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Acele işe şeytan karışır atasözünün anlamı : İşlerimizin düzgün bir şekilde acele edilmeden yapılması gerektiği hakkında bilgiler vermektedir.

Açık kapıyı Allah Kapamasın atasözünün anlamı : Yüce Allah c.c cömert ve yardımsever kişileri sevdiği ve onları mukafatlandırdığı anlamına gelen bir atasözüdür.

Allah bile kulunun karasını yüzüne vurmamış atasözünün anlamı : İnsanların ayıplarını ve günahlarını örtmeli, yüzüne vurarak açığa çıkarmamamız gerekir.

Allah bir kapıyı kaparsa bir kapıyı açar atasözünün anlamı : Yüce Allah c.c sürekli olarak kullarına rızkları için farklı imkanlar verir. Bir yerden olmazsa başka yerden rızkını verir.

Allah dağına göre kar verir atasözünün anlamı : Yüce Allah c.c herkese taşıyabileceği kadar sıkıntı ve dert vererek sınava çeker.

Allah doğruların yardımcısıdır atasözünün anlamı : Doğru yolda ileryen ve doğru sözlü olanlara Allah c.c. yardım eder.

Allah ilmi dileyene, malı dilediğine verir atasözünün anlamı : İlim için insanın istemesi ile elde edilir ancak mal sadece Allah c.c istediğine vereceği hakkında bilgi veren bir atasözüdür.

Allah sabırlı kulunu sever atasözünün anlamı : Sabırlı olanların Allah c.c katında üstün olduğu ve sevildiği hakkında öğütler veren bir atasözüdür.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Allahu Teala’nın isimlerinin bulunduğu ve bunların atasözünde kullandığımız birçok atasözü bulunur. Bunlar Allah’a emanet ol Allah’tan ümit kesilmez, Allah sizinle beraber olsun gibi deyimlerde bulunmaktadır.sitenizde bulunan bu cevapları görünce ödevlerimi eklemek istedim.verdiğiniz cevaplar ve açıklayıcı derslerle ödevlerimi yaparken hem zorlamıyorum hem de bilgilerini yorum o yüzden size çok teşekkür ediyorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.