Ders Notları

Karahanlıların İslam dinini resmî din olarak ilan etmesinin, Türk-İslam tarihi açısından önemini açıklayınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Karahanlıların İslam dinini resmî din olarak ilan etmesinin, Türk-İslam tarihi açısından önemini açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Karahanlıların İslam dinini resmî din olarak ilan etmesinin, Türk-İslam tarihi açısından önemini açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap:   Karahanlıların İslam dinini resmî din olarak ilan etmesinin, Türk-İslam tarihi açısından önemini çok büyüktür. Karahanlılar Buğra Han döneminde İslamiyeti resmi din olarak kabul ederek İslamiyet’in kısa sürede büyük coğrafyada yayılmasına arar sağlamış ayrıca ilk Türk İslam devletinin kurulmasına vesile oldukları kabul edilmektedir.


Karahanlıların İslam dinini resmî din olarak ilan etmesinin, Türk-İslam tarihi açısından önemini açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap:

Karahanlıların İslam dinini resmî din olarak ilan etmesinin, Türk-İslam tarihi açısından önemini Türk İslam tarihi açısından büyük bir önem arz ettiğini ifade etmek gerekmektedir.

Kahanlılar Devleti Buğrahan Hükümdarlığı döneminde İslamı resmi din olarak kabul etmeleri sonucunda Türk coğrafyasında İslamiyet kısa sürede yayılmış ve Cihat anlayışı ile sürekli olarak hızlı bir şekilde İslamiyet çeşitli coğrafyalarda yayılmaya başlamıştır.

 Ayrıca Karahanlılar Devleti’nde İslamiyet’in kabulü ile beraber tarihte ilk defa Türk İslam devleti kurulmuş ve gelecek dönemlerde Türklerin İslamiyetin yayılması için büyük çabaların ve cihat anlayışının yolunu açmışlardır. 


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Karahanlılar’ın Müslümanlığı kabul etmesi ve İslam dinini yaşaması Türkislam birliği açısından çok önemli bir yeri olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu sebeple Müslümanlığın yayılması ve çoğalması daha hızlı bir hal almıştır. Ayrıca  karahanlılar sayesinde Türk İslam topluluğu çoğalarak büyük bir coğrafyaya sahip olmuştur

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.