Ders Notları

Ülkemizin, Türk Cumhuriyetleri ve komşu devletlerle kültürel, sosyal, siyasal ve ekonomik ilişkileri açısından önemini paylaşınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ülkemizin, Türk Cumhuriyetleri ve komşu devletlerle kültürel, sosyal, siyasal ve ekonomik ilişkileri açısından önemini paylaşınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Türkiye Cumhuriyeti ve komşu devletleri arasında kültürel ve sosyal siyasi ve ekonomik ilişkiler çok uzun geçmiş yıllara dayanmaktadır. Osmanlı döneminde çevremizde bulunan komşularımız tek yönetim altında bulunmaktaydı. Bu da kültürlerimizin uzun yıllarca kaynaşmasına sebep olmuştur.
Örneğin Hatay Gaziantep Şanlıurfa gibi illerimizde gittiğiniz zaman yemek kültüründen dile kadar birçok özellik orta Doğu Arap kültüründen etkilendiğini görürsünüz yine Karsdır. Ardahan gibi yerlere gittiğiniz zaman Azerbaycan Kafkas kültürünün etkilerine buralarda görebilirsiniz.
Komşularla iyi ilişkiler kurmak onlarla ticaret yapmanızı sağlar. Ticaret ekonomiye güçlendiririz. Ülkemiz özellikle son yıllarda Irak ve Suriye’de inşaat alanında büyük yatırımlar yapmaktadır. Buralarda Türk şirketleri büyük işler başarmaktadır. Bu ilişkiler daha çok geliştikçe ekonomimizde büyümeye devam edecektir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ülkelerimizin komşu ülkelerle birlikte ilişkilerinin güzel ve dostane olması elbette ki ticaret ekonomik sosyal coğrafi ve birçok konudaki ilişkilerimizin düzelmesine yardımcı olabilecektir. Zor durumda kaldığımız zaman veya yardıma ihtiyacımız olduğu zaman komşu ülkelerinin yardımına ihtiyaç duyabiliriz veya üretilmiş olan ürünlerin ithalatını ve ihracatını sağlamak amacıyla komşu ülkelerden yardım isteyebilir ve bu yardımlarla ülkeler arasındaki ekonomiyi güçlendirebiliriz. Komşu ülkelerle kara sınırımız olduğu için insanlar arasındaki ve bitki büyükleri arasındaki ilişkilerin dostluğu saygısı hoşgörüsü ve birbirine karşı olan yardımlaşması elbetteki daim olmalıdır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.