Ders Notları

İslam’ın şartları ile ilgili ilmihâl kitabı, Genel Ağ vb. kaynaklardan bir araştırma yapınız.

4. Sınıf Din Kültürü İslam’ın şartları ile ilgili ilmihâl kitabı, Genel Ağ vb. kaynaklardan bir araştırma yapınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
İslam’ın şartları beştir;

  1. Namaz kılmak. Günde beş vakit namaz kılmak.
  2. Oruç tutmak. Ramazan ayında sağlıklı ve buluğ çağını geçmiş olan yolcu olmayan kişinin oruç tutması.
  3. Kelime-i şehadet getirmek .Kelime-i Şehadet: “Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü” demektir. “Şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve yine şahitlik ederim ki Muhammed O’ nun kulu ve rasûlüdür” anlamına gelir.
  4. Hacca gitmek. Belirli şartlar bulunan Müslümanların Hac zamanında Kabe ‘ ye giderek belirli emirleri yapmasına denir.
  5. Zekât vermek. Zengin olan Müslümanların parasının kırkta birini her yıl Müslümanlara vermesidir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. İslam’ın şartı 5 tane olarak bilinmektedir bunlar namaz kılmak oruç tutmak zekat vermek kelime-i şehadet getirmek hacca gitmek gibi ibadetlerin olduğunu söyleyebiliriz namaz kılmak her müslüman ergenlik çağına girmiş akıl sağlığı yerinde olmasıyla farz kılınmış olan bir ibadettir beş vakit farz namazımız vardır oruç tutmak Ramazan ayında ergenlik çağına girmiş sağlık durumu iyi olan insanların hepsine farz olarak kalınmış bir ibadet olarak sayılabilir oruç tutmak sıhhat ve malın Şükrü için yapılan bir ibadettir Ayrıca kelime-i şehadet getirmek her Müslümanın üslümanlar İlk girişte söylemiş olduğu bir sözdür Ayrıca Bolu şahadet getirerek tesbih çekebiliriz hacca gitmek her Müslümanın maddi durumu iyi olması ve imkanları gereğince sağlık durumu yettiğince gittiği ve yapmış olduğu bir ibadet olarak bilinmektedir zekat vermekle semaları şükrünü belirtir her zaman elimizdeki imkanlarla zekat vermeliyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.