Ders Notları

Bir caminin etrafında yapılmış medrese, şifahane, kütüphane, türbe, hamam ve imaret gibi değişik amaçlara hizmet eden yapılar topluluğuna ne denir?

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Bir caminin etrafında yapılmış medrese, şifahane, kütüphane, türbe, hamam ve imaret gibi değişik amaçlara hizmet eden yapılar topluluğuna ne denir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap : Külliye. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Eskiden bir arada olan medreseler camiler şifahaneler çeşitli ihtiyaçları karşılayan dükkanlar ve ihtiyaç kaynakları olan hamam pazar gibi birçok imkanı içinde yer almayan külliyeler vardı. Bugün Diyar özellikle Osmanlı devleti zamanında insanların birçok alanda ihtiyaçlarını karşılamak için bir arada çeşitli yapıların bulunduğu yapılar olarak bilinmekteydi. Bu konuda verdiğiniz bilgilerle kuryenin ne anlama geldiğini öğrendim birliği hakkında bir araştırma yaptığım zaman her zaman severek takip ettiğim e verdiği cevapları çok güzel beğendiğim kısa anlaşılır cevaplarla bizi bilgilendiren kurum sayfa sitesini ziyaret ederek buradan cevapları aldım size çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.