Ders Notları

Resmî kimlik belgenizi hangi işler için kullanıyorsunuz?

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Resmî kimlik belgenizi hangi işler için kullanıyorsunuz? sorusunun kısa ve uzun cevabı


Resmî kimlik belgenizi hangi işler için kullanıyorsunuz? sorusunun kısa cevabı ;


Cevap : Genel olarak resmi kimlik belgesini devlet dairelerinde kayıt işlemlerinde sınavlarda Ülke Çeşme seyahat halinde bulunurken resmi kimlik belgesi ne kullanırız. Resmi kimlik belgeleri bizlerin Türkiye Cumhuriyeti’nde Hürriyet ve yaşam hakkımızın eğitim hakkımızı sağlık hakkımızı kanıtlayan Nüfus cüzdanları olarak kabul edilmektedir. 


Resmî kimlik belgenizi hangi işler için kullanıyorsunuz? sorusunun uzun cevabı ;


Cevap : Ülkemizde resmi kimlik belgeleri bir kişinin hak ve hürriyet elde edebilmesi için devlet tarafından verilen Nüfus cüzdanları olarak kabul edilmektedir. Resmi kimlik belgesi ile beraber bizlerin Eğitim sağlık Seyahat gibi hak ve hürriyetleri elde etmemizi sağlayan önemli belgelerden bir tanesidir.  resmi kimlik belgesi ile beraber sınavlara girebilir sağlık haklarından yararlanabilir çeşitli okullara kayıt yaptırılabilir ve devlet dairelerinde çeşitli işlemlerle beraber nüfus cüzdanımıza yani resmi kimlik belgemizi kullanırız. Bundan da Anlaşılacağı hangi bir resmi kimlik belgeleri ülke içerisinde yapacağımız işlemler için gerekli olan önemli resmi belgeler olarak görülmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Resmî  kimlik bilgilerimiz bizim için çok önemlidir.İçinde çok özel bilgilerimiz vardır.Bu bilgilerimizi tanımadığımız kişilerle paylaşmamamiz gerekir.Bizim için çok önemli olan bu Resmî bilgilerimiz günlük hayatımızda bizim işimize yarar.Mesela hastalandığımızda doktara giderken kimliğimizi kullanmamız gerekir.Birde önemli sinavlara girerkende kimliklerimizi kullanmamız gerekir.Kısacası Resmî kimliklerimiz bizim için çok önemlidir. Bize yaşamımızın her yerinde lazım olan bu Resmî kimlikler bizim için çok önemlidir.

  2. nüfus cüzdanı mızı resmi yerlerde hastanelerde okullarda bankalarda ulaşımda ve gerekli olan her yerde kullanabiliriz cüzdanımız sayesinde kişisel bilgilerimiz ve hangi ülkeye kayıtlı olduğumuz yer almaktadır farklı bir ülkeye gitmek istediğimiz zaman nüfus cüzdanımız yerinde yanında pasaporta da ihtiyaç duyarız nüfus cüzdanımı sayesinde dünyada bulunan yüz binlerce insandan farklı ve aynı bir konumda olabiliriz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.