Ders Notları

Mustafa Kemal’e göre Türk ulusunun amaçlarına ulaşabilmesinde edebiyatın rolü nedir?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Mustafa Kemal’e göre Türk ulusunun amaçlarına ulaşabilmesinde edebiyatın rolü nedir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Atatürk başarıya ulaşma konusunda konuşma yani hitap şekli, kurulan cümleler ve cümlelerin kalitesine çok önem vermiştir. Mustafa Kemal sözün tesirini ve değerini bildiği için Türk ulusunun amaçlarına ulaşabilmesinde edebiyatın rolü olmazsa olmazdır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temel kültüründe oluşturması yeniliklere ayak uydurması eğitim alanında kendini geliştirmesi için öncelikle edebiyat alanındaki gelişmelere dikkat etmesini gerekli tutan Mustafa Kemal Atatürk bu alanda çeşitli yenilikleri ve inkılapları getirilmiş eğitimi oldukça önem vermiş ve eğitimin insanlara ve tek toplamının en gerekli ihtiyaçlarından biri olduğunu söylemiştir. Konuşmuş olduğumuz dilin kurallarını söyleniş biçimi ne bilgilerini yazılışını öğrenmek ve edebiyatı tam bir şekilde benimsemek Bir toplumun ve Bir ulusun gerekli olan sanatında en temel ihtiyaçtır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.