Ders Notları

Eşitliğin yasalarla güvence altına alınması niçin önemlidir? Açıklayınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Eşitliğin yasalarla güvence altına alınması niçin önemlidir? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Eşitliğin yasalarla güvence altına alınması niçin önemlidir? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Eşitliğin yasalarla güvence altına alınması toplum içerisinde insanların haklarının korunması ve toplumda işleyişin sürekli olarak iyi bir şekilde ilerleyerek insan haklarının korunması açısından büyük önem ifade ettiğini söyleyebiliriz.

Insanların daha rahat bir şekilde mutlu olması ve haklarının sürekli olarak korunarak kullanılmasının sağlanması ancak eşitlik kavramının anayasal düzende korunması ile gerçekleşebilir.


Eşitliğin yasalarla güvence altına alınması niçin önemlidir? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Toplumun içerisinde insanların mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşaması için eşitliğin yasalarla güvence altına alınması çok büyük bir önem ifade etmektedir.

Çünkü insan haklarının insan özgürlüklerinin anayasal düzlemde belirlenmesi ve diğer kişiler tarafından zarar görmesini engellenmesi sonucunda eşitlik kavramı doğacak ve bu sayıda insanlar rahat ve mutlu bir şekilde belli çizgiler çerçevesinde Özgür olacaktır.

Sonuç olarak insanların eşit bir şekilde özgürce vatanında yaşayabilmesi için nayasal çerçevede haklarının belirlenmesi ve bu hakları ihlal edilen cezai yaptırım uygulanması İnsanları mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşam sürdürmesini sağlayacaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir bireyin din dil ırk renk cinsiyet veya herhangi bir kültüre bağlı olduğu için eşit olarak sayılmaması veya bu özelliklerinden dolayı önyargılı bir şekilde yaklaşılması ve ona diğer insanlar gibi davranın maması elbette ki çok bir büyük bir suçtur. Çünkü insanların en temel Hakkı eşitliktir eşitlik toplum içerisinde güveni huzuru birliği ve temel tüm ahlaklı duyguları benim setir eşit olmayan bir toplumda elbetteki çeşitli ayrımcılıklar yapılır tüm insanlar hangi düşüncelerde olursa olsun veya hangi kültürde olursa olsun ya da hangi fiziksel özellikler de olursa olsun diğer insanlardan ayrımı yapmaksızın eşit bir şekilde tüm haklardan faydalan malı ve eşit bir şekilde diğer insanlarla yaşamalıdır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.