Ders Notları

Yerleşme ve seyahat hakkının yasalarla kısıtlanması durumuna örnekler veriniz.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Yerleşme ve seyahat hakkının yasalarla kısıtlanması durumuna örnekler veriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yerleşme ve seyahat hakkının yasalarla kısıtlanması durumuna örnekler veriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Bir bölgede yerleşim kurabilmek için bina kuracağımız alanın imara açık olması gerekir. İmara açık olmayan hazine alanlarına yapılan yapılar kaçak yapılardır.

Bu kaçak yapılara en fazla örnekler İstanbula 1980 li yıllarda yapılan gecekondu diye tabir edilen yapılar örnek gösterilebilir. Seyahat özgürlüğünü kısıtlayan durumlar ise adlı bir suçtan yargılanıyorsa o kişinin yurt dışına çıkışları yasaktır.


Yerleşme ve seyahat hakkının yasalarla kısıtlanması durumuna örnekler veriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Yerleşim için yerleşmek istediğiniz bölgenin size ait olması yani tapulu olması veya imar iskanına açık olması gerekir. Bunlar için yapı yapılabilir, izninin imar planlama dan onaylanması vede belediye tarafından yapılacak yapıya onay verilmiş olması gerekir.

Yapılacak bu işlemler için onay verilmez veya yaptığınız yapı tapusu veya devlet hazinesi üzerinde ise bu imar kaçak durumuna girer. Bu durumda yapılan bu bina devlet tarafından el konulur veya yıkılır.

Bir insanın seyahat hakkının yasalarla kısıtlanabilmesi için yargı önünde bir suçtan dolayı aranıyor veya sanık durumunda olması gerekir. Böyle bir durumda o kişinin yurt dışına çıkma yasağı vede pasaportunu geçersizliği hükmü verilir vede seyahati kısıtlanmış olur.

Bunun dışında seyahat özgürlüğü son zamanlarda yaşadığımız pandemi den dolayı şehirler arası  yolculuğun yasaklanması ile kısıtlanmıştır. Özel araçlar ile valilik veya kaymakamlıktan alınan özel izinler ile seyahatler kısıtlı olarak yapılmıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yerleşim yapma bulacak yerini yasalarda ve kurallarla belirlenmesi ve ev yapacağımız veya herhangi bir yapıt yapacağımız yerin sahibi olarak buraya inşa etmemiz gerekir. Bize ait olmayan bir yerleşim yerine konut yapamayız. Tapusu bizim olan ve izinler ve yasalarla yerleşim yeri yapmak istediğiniz yeri kurallarla belirlendiğini biliyoruz.

     

     

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.