Ders Notları

Eğitim hakkının nasıl kullanıldığını araştırınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Eğitim hakkının nasıl kullanıldığını araştırınız.konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Eğitim hakkının nasıl kullanıldığını araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Eğitim hakkı dünya üzerinde yaşayan insanların doğal haklarından bir tanesidir. Kız, erkek ayırt edilmeden tüm insanların eğitim hakkı bulunur.

Ülkemizde eğitim hakkı zorunlu ilköğretim ile desteklenmektedir. Devletimizde ücretsiz okullar vede bu okullarda okuyan çocuklara ücretsiz ders kitapları verilmektedir.


Eğitim hakkının nasıl kullanıldığını araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

İnsanlar doğuştan haklara sahiptirler bu hakları sayacak olursak,

  • Barınma hakkı
  • Sağlıklı yaşam hakkı
  • Korunma hakkı
  • Güvenli bir ortam hakkı

Eğitim hakkını başlıca haklar içerisinde sayabiliriz. Ülkemizde eğitim hakkı devlet tarafından on iki yıl ücretsiz ve zorunlu olarak verilmektedir. Yani 4+4+4  şeklindeki bu sistemde ilkokul, ortaokul ve lise eğitimleri tamamen verilir.

Bunun amacı çocuk hakları sözleşmesine göre tüm çocukların eğitim hakkı içerisinde fırsat eşitliği temeline dayanmaktadır. Ülkemizde orta öğretim genel ve mesleki olmak üzere çeşitli biçimlerde tüm çocuklara açık durumdadır.


 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Eğitim hakkı dünya üzerinde bulunan tüm bireylerin en temel hakkıdır. Eğitim insanları bilgiye güzelliği ahlak ve daha güzel meslekler edinmek için temel olan eğitim-öğretime yönlendirir bilgisiz olan bir millet asla gelişemez yeniliklerin kulakları takip edemez ve cehalet içerisinde kalır eğitim her türlü güzel kapıyı açmaktadır eğitim özellikle çocukların ve gençlerin daha iyi bir gelecek kurması ve daha iyi bir meslek edinmesi için gereklidir.

  2. Merhaba, cevaptan dolayı teşekkür ederim. Yayınladığınız yazıyı defterime yazdım yarın öğretmennime ve arkadaşlarıma sunucam yazı için tekrardan teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.