Ders Notları

Isı iletkeni ve yalıtkanı olan maddelerin günlük yaşantımızda nerelerde kullanıldığını araştırınız.

6. Sınıf Fen Bilimleri Isı iletkeni ve yalıtkanı olan maddelerin günlük yaşantımızda nerelerde kullanıldığını araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Isı iletkeni ve yalıtkanı olan maddelerin günlük yaşantımızda nerelerde kullanıldığını araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Dünyada iletken ve yalıtkan maddeler bulunmaktadır. İletken maddeler yapılarında bulunan serbest elektronlar sayesinde elektrik akımını iletebilen maddelerdir.

Yalıtkan maddelerde ise yapılarında bulunan elektronlar yok olması ve ya çok az derecede olmasından dolayı elektrik akımını iletmeyen maddelerdir.


Isı iletkeni ve yalıtkanı olan maddelerin günlük yaşantımızda nerelerde kullanıldığını araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: İletken maddeler Elektriği ileten maddelerdir. Bunlar genellikle metal ve demir yapılı maddelerdir. Bu maddeler arasında en iyi iletken altındır. Daha sonra ise çinko bakır, gümüş, aliminyum, platin, kalay ve titanyum gelmektedir.

Bu maddeler hayatımızda ısınma amaçlı sobalarda klimalarda yemek yapmak amaçlı tencere ve tavalarla aydınlanma için Elektriğin gelmesini sağlayan tellere kullanılmaktadır. Yalıtkan maddeler ise plastik, ahşap, cam, kağıt, beton, tuğla, kauçuk gibi maddelerdir.

Bu maddeler inşaat sektörlerinde dokuma sektöründe mobilya sektöründe, zücaciye sektöründe günlük hayatımızın neredeyse her yerinde kullanılmaktadır.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Çevremizde bulunan iletken ve yalıtkan maddeler ısı kaynaklarını kullandığımız zaman çeşitli ev araç gereçlerin de bulunan soğutmayı ve ısıtmayı gerçekleştiren ürünlerde oldukça kullanılan maddelerin başında gelir. Bu konuda vermiş olduğunuz örnekleri çok beğendim. Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da vermiş olduğunuz cevapları rahat bir şekilde okuyabiliyor rahat bir şekilde anlayabiliyor ve rahat bir şekilde ödevlerimi yaparken anlaşılır bir dilde vermiş olduğunuz bilgileri kullanabiliyorum. Çok çok teşekkür etmek isterim.

  2. ... dedi ki:

    Bunu yapanın emeği için teşekkürler ama işime yaramadı

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.