Ders Notları

Isı etkisi ile maddelerin boyutlarında ne gibi değişimler yaşandı? Maddelerin boyutlarındaki bu değişimlerin günlük yaşamdaki etkilerini tartışınız.

5. Sınıf Fen Bilimleri Isı etkisi ile maddelerin boyutlarında ne gibi değişimler yaşandı? Maddelerin boyutlarındaki bu değişimlerin günlük yaşamdaki etkilerini tartışınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Genel olarak ısı alan maddelerin ısı alarak hacimleri ve boyutlarının arttığını ifade edebiliriz. Aynı şekilde ısı veren maddelerin boyutlarında ve hacimlerinde azalmalar gözlenmektedir.
Maddenin ısı alıp vermesine çevremizdeki en güzel örneği ; tren rayları ve direklerde yer alan teller olarak örneklendirebiliriz. Başka bir önek ise günümüzde kapağı açılmayan kavanozların ısıtılarak genleşmesi sağlanır ve kapak kolay bir şekilde açılabilmektedir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Fen bilimleri ders kitabınızdaki sıcaklık madde değişikliği maddenin uğramış olduğu ve sebebiyle hareket etmesi maddenin düzleşmesi sertleşmesi ya da maddenin hallerinden olan yumuşaklık sertlik pürüzsüzlük ve çeşitli birçok özelliğini öğrenmek istiyorsanız her zaman bir doğrukaynak tercih ederseniz Forum sayfası sesi cevaplarını ziyaret edebilir ve burada bulunan ders kitapları cevaplarına bakarak ödevlerinizi hem hızlı hem kolay hem pratik ve hem de yeni bilgilere sahip olarak güzel bir şekilde bitirme imkânına sahip olabilirsiniz başarılı cevapları sayesinde ben de fen bilimleri dersi de çok başarılıyım Eslem fen bilimleri dersleri bilmediğim konular olduğu zaman çok zorlanıyordum şimdi artık böyle değil çünkü baktım birçok konuyu burada bulabildiğim için ödevlerimi de hemen yapabiliyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.