Ders Notları

Hangi doğal afetler ekonomik hayat üzerinde etkili olabilir?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Hangi doğal afetler ekonomik hayat üzerinde etkili olabilir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Hangi doğal afetler ekonomik hayat üzerinde etkili olabilir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Doğal afetlerin hepsi can ve mal kayıplarına sebep olduğu için ekonomik hayat üzerinde etkilidir. Şiddeti ve alınan önlemler kaybın büyüklüğünü belirler.


“Hangi doğal afetler ekonomik hayat üzerinde etkili olabilir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Doğal afetler can ve mal kayıplarını sebep olabilir. Orman yangını gibi durumlarda birçok canlı türü yok olmakta ve bu arazilerin tekrar yeşilliğe kavuşması için birçok ağaç dikme çalışması tekrardan yapılmak zorundadır.

Depremde evsiz kalmış veya kayıpları olan kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için yine devletin belli bir bütçe ayırması lazımdır. Çığ ve sel gibi doğal afetler yaşandığı zaman yine bunlara belli bir bütçe ayrılmak zorundayızdır.

Görüldüğü gibi doğal afetlerin hepsi maddi olarak bir zarar getirir. Ancak bu zararım boyutu alınacak önlemlerle birlikte en aza indirilebilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bütün doğal afetler elbette ki toplum açısından ve ekonomik açıdan oldukça zararlı etkileri olduğu gösterilebilmektedir. Deprem heyelan toprak kayması çığ ve çeşitli birçok doğal afetler elbette ki insan yaşamındaki olumsuz etkileri ölümler ve kaynakların yanı sıra ülkenin ekonomik olarak zarar gelmekte ve toplum içerisindeki etkisini büyük olduğu için toplum içerisinde de birçok etkisi olduğu bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.