Ders Notları

Eşitlik ilkesi yasalarla güvence altına alınmasaydı hangi durumlarla karşılaşırdık? Açıklayınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Eşitlik ilkesi yasalarla güvence altına alınmasaydı hangi durumlarla karşılaşırdık? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Eşitlik ilkesi yasalarla güvence altına alınmasaydı hangi durumlarla karşılaşırdık? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Eşitlik ilkesi yasalarla güvence altına alınmasaydı toplum içerisinde sürekli olarak sıkıntılarımı çatışmaların çıkacağını söyleyebiliriz.

İşte bu nedenle eşitlik ilkesinin olmadığı yerde insanlar arasında çatışmalar ve sorunlar çıkarak toplumsal yozlaşmaya ve toplum içerisinde kargaşalar çıkacağı için birçok sıkıntı yaralanmalar kavgalar ve savaşlar çıkabileceğini ifade edebiliriz.


Eşitlik ilkesi yasalarla güvence altına alınmasaydı hangi durumlarla karşılaşırdık? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Eşitlik ilkesi yasalarla güvence altına alınmaması durumunda toplum içerisinde birçok adaletsizliğin meydana gelebileceğini biliyoruz.

İşte bu nedenle yasalar altında güvence altına alınan eşitlik ilkesi ile beraber bütün insanların hiçbir farklılık gözetmeden eşit bir şekilde toplum içerisinde yaşaması sağlaması amaçlanmaktadır.

Sonuç olarak eşitlik ilkesinin yasalarla güvence altına alınmaması durumunda insanlar birbirleri ile çatışma içerisinde olarak birbirine birbirlerine karşı saygısız tutumlar içerisinde olacak birbirlerine çeşitli zararlar verecek yaralanmalar kavgalar meydana gelecek ve Güçlünün güçsüzü ezdiği bir toplumdan söz etmiş olacağız.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Eşitliğin sağlandığı bir ortamda elbette ki insanlar mutlu ve ayrımı yapmaksızın bir arada yaşayabilirler Türkiye Cumhuriyeti devletinde insanlar insanların renk ayrımı yapmadan kadın erkek gözetmeden elbetteki eşitliğin hakim sürdüğü cumhuriyet ile yönetilmektedir eşitlik sayesinde kadınlar da aynı erkekler gibi temel haklara sahip olabiliyor ve her ortamda çalışma imkânına sahip olabiliyorlar elbette ve demokrasi tüm insanlar arasındaki farklılıkları kapattığı gibi insanları bir arada tutan ve toplum içerisinde huzuru mutluluğu birlik beraberliği sunan temel bir haktır eşitlik her ortamda ve her ülkede benimsenmesi gereken ve uygulanan temel kurallar arasında yer alan bir kuraldır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.