Ders Notları

Yaşamınızın bundan sonraki aşamalarında boşaltım sistemi sağlığını korumak için nelere dikkat edeceksiniz?

6. Sınıf Fen Bilimleri Yaşamınızın bundan sonraki aşamalarında boşaltım sistemi sağlığını korumak için nelere dikkat edeceksiniz? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Böbrek taşlarına ve başka rahatsızlıklara sebep vermemek için idrarımı uzun süre tutmayacak , geldiğini hissettikten  sonra ihtiyaç giderilmesi yapacak
Soğuk yerlere oturulmamalı, soğuk havalara  uygun kıyafetler giymeli , böbrekler ve idrar yolları soğuktan korunmalı edilmelidir.
Baharatları yemeklerin çoğundan uzak durulmalı, aşırı bol bir şekilde tüketilmemelidir.
Vücut temizliğine dikkat edilmeli, deri gözeneklerinin devamlı açık durması için banyo temizliğine önem verilmeli.
Yediklerimiz yiyecekler özellikle yeşil tüketilenler bol su ile yıkanmalı ve içtiğimiz su temiz olmalıdır.
Boşaltım sistemindeki iltihap rahatsızlıkları yarıda bırakılmamalı, tedavi için doktora başvurulmalıdır
Boğaz iltihabı ve diş çürükleri tedavi gerçekleştirilmemeli, özellikle ağız sağlına dikkat etmeli dişler in çürük olması ileriki zamanlar da  kalıcı böbrek rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Boşaltım sistemi sağlığına dikkat etmek istediğimiz zaman öncelikle beslenme düzenine dikkat etmeli ve dengeli düzenli beslenerek boşaltım sistemi organlarımızın korumalıyız herhangi bir sorun veya salı karşılaştığımız zaman ihmal etmeden tedavi etmeliyiz bunun yanı sıra böbreklerimiz de idrar yollarımızda veya bağırsaklarımızı herhangi bir hastalık olduğunu zaman doktora giderek tedavisini olmalı ve bunu geciktirme de iyiyiz Ayrıca sindirimi kolay besinleri tükettiğimizde zaman kabızlık veya çeşitli boşaltım sistemi sorunları ile karşılaşmaya çağımızı bilmeliyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.