Ders Notları

Destek ve hareket sisteminin sağlığını korumak için neler yapılması gerektiğini İnternet, ansiklopedi vb. kaynaklardan araştırınız.

6. Sınıf Fen Bilimleri Destek ve hareket sisteminin sağlığını korumak için neler yapılması gerektiğini İnternet, ansiklopedi vb. kaynaklardan araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Destek ve hareket sisteminin sağlığını korumak için neler yapılması gerektiğini İnternet, ansiklopedi vb. kaynaklardan araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Destek ve hareket sistemimizin temelini kaslar ve  oluşturmaktadır. Vücudun her sistemi ayrı ayrı  görevleri olan vücudun bir parçasıdır. Destek ve  hareket sistemimizin  sağlığı için ağır eşyalar kaldırmamalıyız.

  • Bir eşya kaldırırken ağırlığını belimize vermemeliyiz..
  • Et, süt, yumurta gibi hayvansal kalsiyum ve protein içeren besinler tüketmeli
  • Düzenli olarak egzersizler yapmalıyız.

Destek ve hareket sisteminin sağlığını korumak için neler yapılması gerektiğini İnternet, ansiklopedi vb. kaynaklardan araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Destek ve hareket sistemimizin sağlığını  koruyabilmemiz  için dikkat  etmemiz gereken bazı hususlar vardır.. Bunları sıralayacak olursak:

  • Vücudumuzun kaldıramayacağı ağırlıkları kaldırmamaya dikkat etmeliyiz.
  • Kaldırdığımız  eşyalar  ağır ise  bu  ağırlıkları belimize vermememiz gerekir.
  • Düzenli olarak spor yapmalı  bel ve karının kaslarımızı güçlendirmeliyiz.
  • Kalsiyum ve hayvansal besinler tüketerek protein eksikliğini gidermeye özen  göstermeliyiz.
  • Yaşadığımız yerlerin nem  oranının normal düzeyde olmasına  dikkat  etmeliyiz.
  • Yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabıları mümkün olduğunca az kullanmaya özen göstermeliyiz.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Vücudumuzda bulunan tüm sistemlerin sağlığını korumak ve hareket ve estek sistemimiz olan iskelet sistemimizin sağlığını korumak için beslenmemize ve sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir. İskelet sağlığımızı korumak elbetteki protein alımına bağlı olmalıdır tam ve eksiksiz bir şekilde yapmalı muhakkak hayatımızda yürüyüşü egzersiz ve spor eksik etmememiz gerekir sağlıklı beslenmenin yanında spor yaptığımız zaman iskelet ve destek sistemimiz hareket sistemi sporuna farını koruyabilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.